• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Robert Huth har skrevet under på en ny aftale med Stoke, så den store tysker nu er på Britannia Stadium de kommende fire sæsonener.

Af Ronni Vester

Den bomstærke midterforsvarer Robert Huth havde egentlig et år tilbage af sin kontrakt med Stoke, men med rygterne om et muligt sommerskifte, valgte Thomas Sørensens klub at tilbyde tyskeren en ny fireårig kontrakt.

Det har den stærke stopper takket ja til, og udsigten til at blive i Stoke glæder den tidligere Chelsea-spiller.

- Jeg er meget glad for, at det hele er gået i orden inden den nye sæson. Jeg har haft en fantastisk tid her. Det har været de tre bedste år i min karriere. Det er fantastisk at have spillet en stor rolle i klubbens fremgang i perioden, og det har også været dejligt at få personlig anerkendelse med kåringen som årets spiller de to seneste sæsoner.

- Jeg har ambitioner i sporten, og jeg nyder at udleve dem i denne klub, så jeg ser meget frem til at den nye sæson går i gang, sige Huth til klubbens hjemmeside.

Robert Huth kom til England i 2002, hvor Chelsea stod klar med en kontrakt. Derefter blev det til et ophold i Middlesbrough, inden turen gik til Britannia Stadium, hvor fremtiden således også ligger for den bundsolide tysker.