• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lasse Sylvest Mikkelsen

Medie: Mulig skattesvindel i Pogba-handel

Ifølge Politiken kan der have været tale om en skattefinte i forbindelse med Paul Pogbas skifte til Manchester United

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Da Paul Pogba skiftede fra Juventus til Manchester United sidste sommer blev han med prisskiltet 780 millioner den dyreste spiller i verdenen.

Mino Raiola, som er agent for Pogba, skulle i den forbindelse have tjent ganske fornuftigt på handelen. Politiken skriver i dag, at agentens salær er strikket så mistænkeligt sammen, at det, ifølge eksperter, kan føre til en skattesag.

Politiken har på baggrund af en bog baseret på materiale fra whistleblowerplatformen Football Leaks, som udkommer i dag kigget på dokumenterne. Her afsløres det, at Raiolas lønmodel i Pogba-handlen potentielt kan føre til et skattesmæk på godt 50 millioner kroner i England. Det vil i så fald vil det både ramme den franske spiller og Manchester United.

Ifølge aftalen skulle agenten blandt andet hjælpe Manchester United med at få Pogba "til at acceptere klubbens foreslåede kontraktlige forhold i stedet for at forfølge andre tilgængelige muligheder".

Det skulle han samtidig med, at han også repræsenterede spilleren.

Ved at repræsentere begge parter tjener Mino Raiola cirka 145 millioner kroner fra Manchester United, men kun knap 20 millioner fra Pogba. Dermed udgør klubbens andel 88 procent af Raiolas løn for dobbeltrepræsentationen. 

Da både klub og spiller, skal betale skat af lønnen, er det en klar fordel for Pogba at Manchester United afholder de 20 millioner på vegne af ham. Problemet er bare, at Pogba stadig skal betale skat af lønnen til agenten, og ifølge britisk skattepraksis må klubben kun betale den andel af salæret, der svarer til de ydelser, den har fået af agenten.

- Hvis parterne har oplyst til FA, at en agent har udført en bestemt andel af sine ydelser for klubben, uden at det reelt er tilfældet, kan det ses som forsøg på at forvanske virkeligheden, siger Dan Chapman til Politiken.

Han er sportsadvokat ved firmaet Full Contact og næstformand i Society of Football Intermediaries and Agents - en organisation, som kæmper for at højne etikken i branchen.

Manchester United skriver i en mail til Politiken, at klubben har "handlet inden for de regler, fodboldens organer har sat op".

Superliga

Mere Superliga

Fokus