• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Torsten Kjems Hansen

Millionbøde for at trodse myndighedernes råd rammer Aston Villa-anfører

Foto: Getty Images

Jack Grealish må til lommerne efter sin ganske uheldige adfærd i weekenden, hvor han trodsede de engelske myndigheders vejledning om at blive hjemme

Af Torsten Kjems Hansen

En bøde på 1,25 millioner kroner lader til at være straffen for at bryde de engelske myndigheders anbefaling om ikke bevæge sig udenfor med mindre, det er højest nødvendigt.

Det må Aston Villa-anfører Jack Grealish sande efter, at han søndag satte sig i sin bil søndag morgen for at køre over til en ven. På turen endte han med at køre galt, hvilket også førte til, at han blev taget i at bryde alle anbefalinger om at blive hjemme.

Dagen inden var netop Jack Grealish i kraft af sin rolle som anfører blevet brugt i video, hvor han opfordrede alle fans og medborgere i det hele taget til at blive hjemme og følge de engelske myndigheders anbefalinger.

Læs også:Corona-krise i Premier Legaue: Muligt milliardsalg og høj løn giver knas

Nu har Aston Villa på klubbens hjemmesiden offentliggjort, at  Jack Grealish er tildelt en bøde og at det ikke offentliggjorte beløb går ubeskåret til et lokalt hospital i Birmingham. The Independent mener at kende beløbet på bøden, der kommer til at lyde på i alt 1,25 millioner kroner.

Et beløb, der svarer til to ugelønninger for den velbetalte fodboldspiller. 

- Anfører Jack Grealish har accepteret, at hans beslutning om at forlade sit hus var forkert og fuldstændig unødvendig. Det brød med regeringens anbefalinger, der er klare og bør blive fulgt af alle, lyder det på klubbens hjemmeside.

Læs også:Angriber fortalte løgn i skiftet til Liverpool: Blev afsløret på pressemødet

Læs også:Premier League-anfører straffet med bøde efter corona-dumhed

Læs også:Tirsdagens Rygtebørs: Manchester United skifter kurs efter balladesag

Læs også:Ingen gruppetræning i AaB: Vi vil være på den sikre side