• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Morten Gram-Hanssen

Mourinho til sine spillere efter nederlag: I skal være rasende

Foto: Getty Images

José Mourinho var ikke tilfredse med sine spilleres reaktion efter nederlaget til Manchester United.

Af Morten Gram-Hanssen

José Mourinho vendte onsdag aften tilbage tilbage til Old Trafford, da hans nye klub, Tottenham, gæstede Manchester United. 

Tottenham-mandskabet leverede dog en svag præstation, og tabte da også opgøret med 2-1, efter to mål af Marcus Rashford. 

Resultatet betyder, at United bringer sig over Tottenham i tabellen, og det resulterede ifølge Mourinho i en noget slukøret stemning i omklædningsrummet efter kampen - og det er han bestemt ikke tilfreds med. 

Læs også:Klopp om rotation: Det er ikke FIFA

- En af de ting, jeg sagde (til spillerne, red.) var, at jeg så et trist omklædningsrum, et trist fly (på vej hjem, red.), og det kan jeg ikke lide at se efter et nederlag. Man skal være mere end det. Man skal være rasende, vrede, ikke ked af det. At være ked af det kommer ikke til at løse dine problemer. Man har brug for den mentalitet, lyder det fra Mourinho ifølge The Guardian.

- Vi er nødt til at spille og løse problemerne trin for trin. Det er åbenlyst, at vi har problemer, det er der ingen tvivl om, men vi har spillere med kvalitet. Det er en god, menneskelig trup. Men vi er nødt til at erstatte følelsen af at være kede af det over fejl og dårlige resultater. Vi er nødt til at være mere end det. 

Portugiseren kommenterede samtidig Christian Eriksens situation, som fortsat er uændret. 

- Den eneste ting, der er objektiv er, at han er en fri agent ved slutningen af sæsonen. Det er hvad vi ved. Det er op til ham. Jeg er nødt til at forsvare klubbens interesser. Det er mere vigtigt end spillerne, og spillerne er vigtigere end mig. Men klubben er vigtigere end nogen af os. 

- Han er en fantastisk spiller, men jeg er nødt til først at tænke på klubbens interesser. Jeg vil ikke fortælle jer, hvad vi har sagt til hinanden. Jeg har det helt fint med, hvis han vil sige det, men jeg er nødt til at respektere spilleren. 

Læs også:Dolbergs træner efter stort nederlag: Vi var en katastrofe

Læs også:Ole Gunnar Solskjær jubler: Sæsonens bedste præstation

Læs også:Klopp hylder Liverpool-reserver efter storsejr