• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Benjamin Lillelund

Ny nedtur: Tottenham får smæk af middelmådigt PL-hold

Foto: Getty Images

Efter fadæsen mod Bayern München fik Tottenham endnu et stort slag med nederlag på 3-0 til Brighton.

Af Benjamin Lillelund

Efter fadæsen mod Bayern München fik Tottenham endnu et stort slag med nederlag på 2-0 til Brighton.

Tottenhams sæson har indtil nu mindet meget om en rutschebanetur, så en sejr ville være meget tiltrængt at få inden landsholdspausen mod Brighton på udebane. Christian Eriksen startede på banen.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Tottenham finder Eriksen-erstatning

Brighton fik en ren chokstart, da Hugo Lloris skulle have grebet et indlæg. Målmanden smed dog bolden ned på stregen, og så skulle Neal Maupay bare sætte hovedet på, så Brighton førte 1-0. Lloris faldt helt forkert ned på venstre arm og måtte udskiftes efter tre minutters spil.

Brighton spillede godt med, og efter en halv time fik den 19-årige startdebutant, Aaron Connolly, bolden i kassen, da han på en returbold simpelt kunne lægge bolden i kassen.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Real Madrid rækker igen ud efter Eriksen

På den anden side af halvlegen lagde Tottenham et yderligere tryk på for at komme tilbage i kampen. Det nyttede dog lige lidt.

Efter lidt mere end en times spil var Aaron Connolly igen på spil. Han driblede ind i feltet, og med et hurtig ryk og en inderside placerede han bolden i nettet til 3-0.

Herfra havde Tottenham mest fokus på ikke at lukke flere mål ind, så Brighton endte med at vinde kampen 3-0.

Læs også:Chilwell fortryder ikke Liverpool-afslag

Læs også:Pochettino efter 2-7: Har sagt at det ville blive en svær sæson

Læs også:Champions League: Her er de forventede startopstillinger