Arsenal sender Wellington Silva tilbage til Brasilien
2016-03-23 12:30
Foto: Polfoto

Arsenal har forlænget kontrakten med klubbens målmandstalent Matt Macey.

Arsenal meddeler, at de har forlænget kontrakten med et af klubbens målmandstalenter Matt Macey, så den løber frem til sommeren 2018. Den 21-årige englænder kom til Emirates i 2013 fra Bristol Rovers og har sidenhen været tilknyttet klubbens U/21-hold. 

Matt Macey har i denne sæson delt spilletiden på klubben U/21-hold med Ryan Huddert, ligesom han har været udtaget til klubbens førstehold 15 gange - dog uden at komme på banen.

Petr Cech og David Ospina er fortsat Arsene Wengers foretrukne til målmandsposten, men den franske manager har alligevel ønsket at forlænge Matt Maceys nuværende kontrakt, da han har et stort potentiale. Han vil i den kommende tid fortsat være tilknyttet U/21-holdet. 

SENESTE NYT...
OP | NED