• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League plbold.dk

Reddede sig akkurat: Nu fyrer Premier League-mandskab træneren

Brighton har netop offentliggjort, at klubben har fyret træner Chris Hughton.

Af plbold.dk

Brighton undgik med nød og næppe nedrykning denne sæson,  men det var ikke nok til at redde træner Chris Hugtons job hos klubben.  Klubben har nemlig netop annonceret, at man har fyret Hughton efter fem sæsoner i klubben.

Klubbens bestyrelsesformand Tony Bloom har følgende at sige om afskedigelsen af klubbens træner:

- Chris har gjort et fantastisk stykke arbejde gennem de seneste fire og et halvt år. Først stabiliserede han klubben, nåede playoffs og sikrede os oprykning til Premier League,  hvor han har bibeholdt vores plads gennem to sæsoner.

- Dette har uden tvivl været en af de sværeste beslutninger, jeg som bestyrelsesformand har måttet træffe,  men det er alligevel noget,  jeg har måttet gøre,  eftersom vi havde store problemer i sidste halvdel af sæsonen.

Superliga

Fra anfører til projektleder

Mads Agesen indstillede i 2018 sin aktive fodboldkarriere for Randers FC, men gør nu comeback for klubben i en stilli...

Mere Superliga

Fokus