2016-03-04 07:35
Foto: Polfoto/Jon Super

Chileneren kan erstattede den portugisiske manager Andre Villas-Boas hos Zenit St. Petersborg til sommer.

André Villas-Boas har besluttet sig at forlade Zenit St. Petersborg og de russiske mestre er forberedt på at betale Manuel Pellegrini i omegnen af 62 millioner årligt over to sæsoner for at blive klubbens næste træner. Det skriver Daily Mail. 

Manuel Pellegrini forlader nemlig Manchester City, når klubben til sommer får Pep Guardiola som ny cheftræner. 

Chileneren har dog fundet sig godt til rette i England, og har ikke udelukket muligheden for at ofre deltagelse i europæisk fodbold for at kunne blive i Premier League. 

Det kan gøre ham til en overraskende kandidat til jobbet som Newcastle United-manager, da Steve McClaren, klubbens nuværende manager, er en presset herre, da klubben lige nu er med i nedrykningskampen. 

Manuel Pellegrini sættes tilmed i forbindelse med trænerjobbet hos Valencia, hvor Gary Neville til sommer har kontraktudløb. 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?