Bilic usikker på Carrolls West Ham-fremtid
2016-03-10 17:22

Newcastle United er i en kritisk situation i Premier League, men klubbens manager Steve McClaren fortjener en chance, mener Southampton-boss.

Det spidser for alvor til i både top og bund i den engelske Premier League. I toppen kæmper flere uventede bejlere om mesterskabet, mens det for flere hold ser svært ud i bunden. Et af holdene i krise er Newcastle United, der ligger næstsidst - Dog blot med et enkelt point op til redning. Takterne på grønsværen gør det dog vanskeligt at tro på pludselig succes. 

Det er ikke første gang, Newcastle er truet i Premier League. Det kan meget vel gå ud over klubbens manager Steve McClaren, der meldes på vej mod fyring. Det vil dog være en dårlig idé. I hvert fald hvis det står til Southampton-boss Ronald Koeman: 

- Jeg bryder mig ikke om, at Steve´s fremtid diskuteres så meget. Der bliver talt alt for meget. Jeg håber dog på, at han kan få lov til at blive som manager. Det synes jeg, at han fortjener, når man ser på, hvad han tidligere har præsteret, siger Ronald Koeman på et pressemøde op til weekendens Premier League-runde. 

Næste opgave for Steve McClaren og Newcastle United bliver ikke ligefrem en let af slagsen. Mandag aften tørner holdet nemlig sammen med titel-favoritterne fra Leicester City på udebane. En kamp hvor Newcastle-mandskabet ikke er spået mange chancer på forhånd. 

SENESTE NYT...
OP | NED