Slagter Dorgu – her skraber han bunden

Patrick Dorgu får ikke gode karakterer hos de engelske medier efter søndagens nederlag til Manchester City.



De var en mand i overtal i størstedelen af kampen.

Men det lykkedes ikke for Manchester United at få skovlen under Manchester City, der på trods af et tidligt rødt kort til Phil Foden lykkedes med at tage sejren med hjem søndag aften.

Patrick Dorgu fik chancen fra start som back i Manchester Uniteds forsvar, men ifølge de engelske medier var det ikke en stor succes.

Danskeren er de fleste steder blandt dem, der scorer den dårligste karakter efter søndagens nederlag.

Hos Independent får danskeren den næstlaveste karakter af alle, da han her får 4/10.

– Kunne nyde et par fine øjeblikke tidligt men blev fanget defensivt flere gange i anden halvleg.

Samme karakter er givet af Express.

– En tåbelig fejl i anden halvleg gjorde at Haaland kunne score og sikre sejren for City. Der blev vinket offside på nordmanden, men VAR sagde, at det var Dorgu, der spillede ham.

Også The Sun kvitterer med karakteren, der er under middel – 4/10. Mediet giver danskeren og Dalot dårligst karakter af alle.

– Det blev dyrt for United med hans klodsede aflevering, som Haaland straffede. Dorgu var tvivlsom i forsvaret og var ikke et aktiv i angrebet på trods af den ekstra frihed. Ligesom Dalot blev han ofte fanget i offside-position, når han kom med frem for at true.

Manchester Evening News giver også 4/10 og skriver, at Michael Carrick bør genoverveje danskerens position på banen efter nederlaget. Også her får danskeren den laveste karakter af alle.

– Han bliver for let lokket for langt frem i banen som venstreback og gav Foden masser af plads til at angribe tidligt og lavede så noget værre rod ved Citys mål. Man må overveje, om han kan spille venstreback efter denne her uge.

NBC Sports anerkender, at danskeren knoklede, men der blev også begået fejl, og det giver karakteren 5/10 hos mediet.

– Arbejdede hårdt men mistede koncentrationen, da Dalot dækkede Semenyo, og han fik ikke taget højde for Josko Gvardiol, der spillede bolden inden Haalands mål.

Manchester City vandt søndagens kamp med 1-0 på et omdiskuteret mål af Erling Haaland.

Efterfølgende har dommerorganisationen Professional Game Referees erkendt, at målet skulle have været underkendt, da Enzo Fernandez – der prøvede at nå bolden inden nordmanden – stod i en offside-position.







► LIVE

LIVE: ‘Føles lidt som at spille 11 mod 12’

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

AGF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!

Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius

‘Zanka’ melder ud: Er det helt slut nu?

Bendtner: Der skal være en meget hård straf!

Svensson: Det er ret blandede signaler, han sender

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Ramaj efter brøler: Derfor giver jeg interview

Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab 



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

Carlo Holse stjæler opmærksomheden

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden

FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

På ét punkt er den mand af en anden verden!

Voldsomt prisskilt efter FCK-exit