2016-03-16 11:32
Foto: Jon Super/Polfoto

Vincent Kompany er endnu en gang skadet, og denne gang misser han en måned.

Manchester Citys stærke centerback Vincent Kompany, der tilmed er klubbens anfører, er nok en gang at finde på sidelinjen. Forsvarsspilleren fra Belgien blev skadet i Manchester Citys kamp mod Dynamo Kiev tirsdag aften, og nu er han dømt ude i mindst en måned.

- Vincent har igen en muskelskade i sin ene læg - samme problem han havde tidligere, siger Manuel Pellegrini, manager i City.

Vincent Kompany skal scannes enten senere onsdag eller torsdag, men allerede nu peger manageren på, at Kompany er væk i mindst en måned.

- Det er svært at acceptere, men han kan ikke gøre meget andet, siger Pellegrini.

Dermed må City undvære klubbens måske vigtigste spiller i en fase af sæsonen, der er uhyre vigtig. Klubben jagter Champions League via den engelske Premier League, og klubben er vider til kvartfinalen i Champions League.

Siden Kompany skiftede til Manchester City i 2008, har han ifølge BBC været ramt af 14 skader in sin læg.

SENESTE NYT...
OP | NED