• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Sylvester Guldberg Røn

Tottenham-manager maner til besindighed efter storsejr

Tottenham tog mandag aften en stor skalp, da de vandt med hele 0-3 på Old Trafford over Manchester United. Klubbens træner, Mauricio Pochettino, beder dog spillere og fans om at tage det roligt efter den store sejr.

Af Sylvester Guldberg Røn

Tottenham har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige i årets sæsonstart i Premier League for blot femte gang i klubbens historie. Sæsonens tredje sejr var en særdeles vigtig en af slagsen, da de slog en af rivalerne i toppen, Manchester United, med hele 0-3 på udebane.

Det var klubbens største sejr på Old Trafford siden 1972, og Tottenhams argentiske manager indrømmer da også, at sejren var særdeles vigtig.

- Det er kun tre point, men efter fire år uden at score her på Old Trafford, er et 0-3 resultat et kæmpe, kæmpe resultat, udtaler Mauricio Pochettino til Sky Sports efter kampen.

På trods af Pochettinos begejstring over sejren, beder han både spillere og fans om at holde benene på jorden og fokusere på de kommende kampe.

- Jeg sagde inden kampen, at denne kamp ikke kommer til at afgøre vores sæson. Sejren giver os selvfølgelig en masse selvtillid. Men vi ved, at sæsonen langt fra er slut, siger Pochettino til Sky Sports.

Næste opgave for Pochettino og Tottenham er på søndag, hvor de skal på besøg i Watford.

Superliga

Mere Superliga

Fokus