• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Sylvester Guldberg Røn

Tottenham-træner forventer spillerafgange inden transfervinduets lukning

Foto: Getty Images

Tottenham-træner Mauricio Pochettino er klar til at lade utilfredse spillere gå og forventer, at flere spillere forlader klubben, inden transfervinduet lukker.

Af Sylvester Guldberg Røn

Tottenham har til manges store overraskelse ikke hentet en eneste spiller i det nu lukkede engelske transfervindue. Flere af klubbens spilleres fremtid er dog stadig uafklarede heriblandt profiler som Toby Alderweireld og Danny Rose.

Og Mauricio Pochettino lader gerne spillere gå, der ikke ønsker at være i klubben.

- Hvis en spiller ikke er glad, har brug for spilletid eller har brug for en ny udfordring, så er jeg åben for at finde en løsning. Vi har brug for at alle spillere, trænere, direktører og fans kæmper mod det samme mål, siger Mauricio Pochettino til Sky Sports

Tottenham vandt i sommerens løb træningsturneringen International Champions Cup, hvor de benyttede flere af klubbens unge talenter, og det giver tro på tingene. Faktisk så meget tro, at han fortæller, at han er mere begejstret, end han nogensinde har været i klubben.

- Vi spillede med 17-18 årige midtbanespillere ved turneringen. Hvorfor ikke vise dem tillid og give dem en mulighed for at snuse til førsteholdet? Og stamspillerne har masser af kvalitet, det viste de til VM, siger Mauricio Pochettino.

Tottenhams næste opgave i Premier League er på lørdag, hvor Fulham venter i et London-opgør på Wembley.

Superliga

Mere Superliga

Fokus