• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Sylvester Guldberg Røn

Tottenhams Son om næste sæson: Vi vil have mere

Tottenhams sydkoreanske offensivspiller Heung-Min Son er tændt og glæder sig til næste sæson.

Af Sylvester Guldberg Røn

Tottenham var i denne sæson i klubbens første Champions League-finale nogensinde. Finalepladsen blev sikret efter et vildt comeback mod Ajax, men i finalen blev de besejret af ligarivalerne fra Liverpool. 

Klubbens koreanske kantspiller Heung-Min Son havde en stor sæson, hvor han bidrog med masser af mål og assists i Tottenham-offensiven. Den vævre kant glæder sig til næste sæson, hvor holdet jagter flere succesoplevelser. 

- Det var en sindssyg sæson med nogle utrolige oplevelser. Gode såvel som dårlige. Det var et hårdt program til tider, men vi sikrede os gode resultater. Vi kom i top fire igen, og vi kom i Champions League-finalen. Selvfølgelig var vi skuffede over nederlaget, men vi kan være stolte. 

- Hele holdet har lært utroligt meget af denne sæson, og i næste sæson vil vi have mere. Jeg tror, vi har en god chance for at vinde titler. Jeg glæder mig til at komme tilbage endnu stærkere, siger Heung-Min Son til Tottenhams hjemmeside. 

Tottenham starter Premier League-sæsonen ud på hjemmebane mod oprykkerne fra Aston Villa. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus