• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

West Brom-profiler anklaget for taxatyveri - spiller alligevel

Foto: Getty Images

Fire West Bromwich Albion-spillere er blevet anklaget for at have stjålet en taxa midt om natten på en træningslejr. Alligevel spiller flere af dem i lørdagens FA Cup-kamp.

Af Victor Risager

Det kører slet ikke for Premier Leagues sidsteplads, West Bromwich Albion, i øjeblikket.

I et forsøg på at samle holdet, besluttede cheftræner Alan Pardew sig for at sende hele holdet på træningslejr i Spanien. Her er en flere profiler imidlertid kommet i problemer, da de stjal en taxa, der havde kørt dem til en McDonalds-restaurant, midt om natten.

De fire spillere er blevet identificeret som Jonny Evans, Gareth Barry, Jake Livermore og Boaz Myhill. Sammen har profilerne udgivet et statement via klubbens hjemmeside, hvori de undskylder over for klubbens tilhængere og trænerstab.

Træneren Alan Pardew var heller ikke imponeret over sine spilleres opførsel.

- Det var ikke det, vi havde brug for. Vi tog hertil for at blive klar til den resterende del af sæsonen, og det er selvfølgelig ikke ideelt, fortæller Pardew ifølge BBC.

Klubben vil desuden foretage en intern undersøgelse af sagen, men det har indtil videre ikke fået konsekvenser for spillerne. Både Evans og Barry startede således inde i lørdagens FA Cup-opgør mod Southampton, mens Myhill var henvist til bænken. En beslutning, Pardew forsvarer.

- De er udtaget, fordi undersøgelsen stadig er i gang. Jeg forsøger at sammensætte et hold, der kan vinde kampen. Det er vigtigere end alt andet i øjeblikket. Jeg vil sætte det stærkeste hold for at opnå det, udtalte Pardew ifølge Birmingham Mail. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus