• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Anders Dehn

West Ham bekræfter Moyes som ny manager

Foto: Richard Heathcote/Getty Images

Det er nu officielt. David Moyes tager over som manager i West Ham, efter Slaven Bilic blev fyret i går.

Af Anders Dehn

West Ham skulle ikke bruge lang tid på at finde klubbens nye manager, efter Slaven Bilic i går fik sparket. Det bliver den tidligere Everton- og Manchester United-manager David Moyes, der får glæden.

Han har ikke været i et trænerjob, siden han forlod Sunderland i slutningen af maj, efter klubben rykkede ud af Premier League. Det blev kulminationen på en dårlig årrække for Moyes, der ikke havde megen held med sig som Sir Alex Fergusons afløser i United i 2013.

Læs også: West Ham bekræfter: Slaven Bilic er blevet fyret

Efter ni måneder i storklubben blev han fyret og overtog i november 2014 Real Sociedad, hvor han forblev i et år, inden han også mistede jobbet i det spanske. Nedrykningen med Sunderland var den første i skottens karriere. 

Før det begyndte at gå galt i Manchester United, stod Moyes dog i spidsen for succesfulde og årelange ansættelser i først Preston North End og siden Everton. Han kommer til West Ham med 14 års erfaring i Premier League.

- Vi har brug for en med erfaring, viden om Premier League og spillerne i ligaen, og vi tror på, at David er den rigtige mand til at vende tingene og få det bedste ud af spillerne i klubben. Han er velansat og respekteret i sporten og vil komme med nye idéer, organisation og entusiasme, siger formand David Sullivan til klubbens hjemmeside.

- Han beviste med Everton, at han har store kvaliteter, og vi føler, at West Ham er en klub, som vil give David platformen til at vise de kvaliteter igen.

Klubben oplyser ikke, hvor lang kontrakt Moyes har fået.

Superliga

Mere Superliga

Fokus