2016-01-31 10:19
Foto: Francisco Seco/Polfoto

Celta Vigo-profilen Nolito har længe været rygtet til FC Barcelona, men dette kommer ikke til at ske.

I Celta Vigo har man haft en flot sæson, og en af hovedaktørerne bag dette har været det offensive trumfkort Nolito. Wing-profilen har imponeret stort i denne sæson, og det har givet mange Celta Vigo-fans søvnløse nætter. Risikoen for at miste Nolito til en anden klub har nemlig været massiv, hvor især FC Barcelona har været meldt som bejlere til en underskrift. 

Nu kan man dog ånde lettet op for en stund. Det bliver nemlig ikke FC Barcelona, som bliver næste destination for Nolito. Her har man nemlig ikke råd til at lande aftalen, da klubben skal tænke på sin økonomi. Så konkret lyder meldingen nu fra klubbens præsident, Josep Maria Bartomeu: 

- Der er blevet sagt rigtig mange ting omkring Nolito og et muligt skifte til vores klub. Det er dog klart, at vi har en begrænsning omkring gæld, som vi ikke kan gøre noget ved. Af samme grund kommer der ikke nogen aftale med spilleren, siger Josep Maria Bartomeu i et interview med Cadena Ser. 

Januar-transfervinduet er tæt på at lukke, og foreløbig ser det altså ud til, at Celta Vigo kan holde på sin kreative wing-profil. Meldingen fra Barcelona kan dog få flere andre klubber til at steppe op i kampen for en underskrift. 

Nolito er 29 år og har været i Celta Vigo siden 2013. 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?