• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Real Madrid indleder disciplinærsag mod Isco

Isco gjorde i nælderne, da han ikke dukkede op til tiden forud for Real Madrids kamp mod Ajax i midtugen.

Af Oliver Okstrøm

Siden Santiago Solari blev cheftræner i Real Madrid har klubbens spanske stjernespiller Isco haft meget svært ved at få spilletid i den spanske hovedstadsklub. Nu har han muligvis dummet sig i forbindelse med klubbens nederlag til Ajax tirsdag aften.

Det skriver den spanske sportsavis Marca.

Sagen handler om, at Isco ikke dukkede op til holdets taktiksnak med Solari før kampen. Derfor bliver der nu indledt en disciplinærsag, som også kommer til at handle om, hvordan han kom til stadion inden kampen.

Avisen peger dog på, at det ikke er Solari selv, der har bedt om at få Isco straffet, men det var Real Madrid-træneren, der gjorde klubledelsen opmærksom på, hvordan det hang sammen - og det er da også toppen i klubben, der afgør den slags.

Isco selv har da også indrømmet sin fejl, ligesom han har undskyldt overfor truppen, men det har altså ikke kunne redde ham fra straf, og det ser da heller ikke ud til, at Solari har de store planer om at bruge Isco.

Til kampen mod Real Valladolid har man da også valgt at se bort fra Isco i truppen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus