• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Real Madrid-spiller ude for resten af sæsonen

Der bliver ikke mere at se til for Alvaro Odriozola i denne sæson, fortæller Real Madrid-træner Zinedine Zidane.

Af Oliver Okstrøm

Det har bestemt ikke været den mest perfekte sæson for Real Madrid i klubbens historie, og det ender bestemt heller ikke som håbet for klubbens unge højreback Alvaro Odriozola, som er ude for resten af sæsonen.

Det kunne klubbens cheftræner Zinedine Zidane oplyse ved pressemødet forud for opgøret mod Athletic Bilbao.

For den unge back handler det om, at han er nødt til at gennemgå en operation som følge af, at han har brækket sit kraveben ved fredagens træning, og derfor kommer han altså ikke i kamp før efter sommerferien.

- De skal operere på ham allerede denne eftermiddag, og det bliver svært for ham at komme tilbage i denne sæson. Han har det allerede meget bedre nu, og jeg håber, at operationen kommer til at gå godt. Men han spiller igen i næste sæson, siger Zidane lørdag.

Skaden skulle desuden være sket i forbindelse med en træningsøvelse, hvor han kom i et sammenstød med Vinicius Junior.

Udover Odriozola var der heller ikke deltagelse af Courtois, Sergio Ramos og Mariano ved fredagens træning i Real Madrid.

Superliga

Mere Superliga

Fokus