2016-03-21 13:55
Foto: Fransisco Seco/Polfoto

Cristiano Ronaldos fremtid i Madrid er usikker, og en ny Bale-kontrakt vil gøre waliseren til klubbens højst prioriterede. Det skriver britisk medie.

Gareth Bale scorede søndag sit 43. La Liga-mål i sin kun 76. kamp for Real Madrid. Et ganske pænt gennemsnit for den tekniske waliser, der for tre sæsoner siden tilsluttede sig Kongeklubben, da han kom fra Tottenham. 

De gode præstationer, som Bale har formået at fremvise, ønsker hovedstadsklubben nu at belønne med en ny kontrakt. Det skriver Telegraph mandag. 

Det britiske medie skriver således, at Real Madrid vil tillægge to år til Gareth Bales kontrakt, og give ham en lønstigning, sådan at han vil have en ugentlig indkomst på godt tre millioner danske kroner. 

Ifølge Telegraph vil en ny kontakt ligeledes gøre Gareth Bale til klubbens absolut højst prioriterede spiller - endda foran Cristiano Ronaldo, hvis fremtid i klubben fortsat er uvis.

En ny kontrakt vil formentlig ligeledes skræmme de mange bejlere til waliseren væk. Tidligere har Paris Saint-Germain, Bayern München og de to Manchester-klubber samt Chelsea været kædet sammen med den målfarlige kantspiller. 

SENESTE NYT...
OP | NED