• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Sergio Ramos kritiseres til generalforsamling: Han ligner en svensk turist

Foto: Getty Images

Real Madrid-anfører Sergio Ramos var genstand for kritik, da klubben søndag havde generalforsamling for medlemmerne.

Af Oliver Okstrøm

Søndag havde Real Madrid og klubbens medlemmer generalforsamling, og her blev det til et par ret specielle indspark fra nogle af medlemmerne. Blandt andet havde Jesus Maria Lopez Gomez en mindeværdig klage mod anfører Sergio Ramos.

Det skriver den spanske sportsavis Marca.

Ramos er meget til stede på de sociale medier, og netop dét er noget, som Real Madrid-medlemmet er godt træt af.

- Fortæl Ramos, at han ikke skal være på Instagram hver dag. Den anden dag lignede han en svensk turist med den lyserøde hat, lød det fra medlemmet, som blev afbrudt af Real Madrid-præsident Florentino Perez.

Klubpræsidenten fik sagt, at hvis man skulle tale om Sergio Ramos, så ville han gerne tale om målet i Lissabon i Champions League-finalen mod Atletico Madrid i 2014, som Lopez Gomez fik svaret igen til.

- Det kan ikke være, når Real taber til Ajax, da anføreren er i gang med at optage et reality-program på Bernabeu.

Det var ikke den eneste kommentar, som satte bølgerne i gang til generalforsamlingen, da et andet klubmedlem foreslog, at man skulle have den klubløse José Mourinho tilbage til klubbens som cheftræner.

Superliga

Mere Superliga

Fokus