• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Mikkel Sloth

Sistos chance? Celta Vigo fyrer træneren

Foto: Getty Images

Det blev til mindre et et år i trænersædet for Fran Escribá, som søndag aften blev fyret i Pione Sistos Celta Vigo efter nederlag til Getafé

Af Mikkel Sloth

Pione Sisto skal have ny træner. Det står klart efter, Celta Vigo søndag aften offentligjorde på sin hjemmeside, at man har valgt at fyre Fran Escribá efter mindre end et år på trænerbænken. Her blev han tilbage i marts 2019 hentet ind som erstatning for den ligeledes fyrede Miguel Cardoso.

Celta Vigo har gang i endnu en svær sæson, og de er i øjeblikket placeret under nedrykningsstregen. I sidste sæson nåede de at have tre forskellige trænere, inklusiv Escribá, som akkurat sikrede dem overlevelse. Det har klubbens ledelse altså ikke tillid til, at han kan gentage i denne sæson, men de utrykker alligevel taknemmlighed for sidste sæsons præstation.

Læs også:Nedturen fortsætter for Pione Sisto

- Fran Escribá og hans trænerstab vil ikke længere være på bænken i RC Celta. Klubben vil gerne takke træneren og hans stab for deres arbejde og professionalisme under tiden i RC Celta. RC Celta-familien vil altid huske redningen i sidste sæson. RC Celta ønsker Fran Escribá og hans assistenter den største succes i fremtiden, både professionelt og personligt, skriver klubben på sin hjemmeside.

En kuriøs detalje er, at det er anden gang i træk, at Fran Escriba bliver fyret efter et nederlag til sin tidligere klub Getafe. Det skete også i september 2017, da han blev fyret som træner i Villareal.

Læs også:Skuffet Celta-boss: Sisto sætter ikke krav til sig selv

Fyringen kan muligvis gå hen og blive en livline for danske Pione Sisto, som ikke har haft tur i den i Celta Vigo under Fran Escribá. Faktisk var danskeren for en sjælden gangs skyld med i truppen og fik spilletid i det, viste det sig, fatale nederlag til Getafe, men den seneste tid har Sisto brugt mere tid på tribunen.

Ifølge spanske Marca er den tidligere Malaga-. og Watford-træner Javi Garcia samt en af klubbens tidligere spillere, den tidligere Barcelona- og Manchester United-spiller Jordi Cruyff, blandt emnerne til at overtage den varme stol i Celta Vigo.

Uanset hvad kan det ikke blive meget værre i det spanske for Pione Sisto, som kun kan håbe, at en ny træner oftere vil kigge danskerens vej. 

Læs også:Spansk danskerklub tæt på trænerfyring

Læs også:Atletico kunne ikke knække Celta uden Sisto

Læs også:Pione Sisto havde muligheder, men afviste klubskifte

Superliga

Mere Superliga

Fokus