Zidane tager Benitez-angreb med ro
2016-02-20 16:00

Den tidligere Real Madrid-træner Rafael Benitez har været ude med riven mod klubbens ledelse, men det gør ikke indtryk på den nye mand i front, Zinedine Zidane.

Der var kritik fra flere sider, da Rafael Benitez overtog trænerposten i Real Madrid. På Bernabeu formåede Benitez da heller ikke for alvor at få tingene til at køre, og det tog klubben konsekvensen af i starten af januar 2016. Her valgte man nemlig at smide den tidligere Napoli og Liverpool-træner ud i kulden, mens klubikonet Zinedine Zidane blev hentet ind.

Zidane har fået en god start som træner, men Benitez ærgrer sig fortsat over sin fyring. I midtugen var han ude med åben kritik mod klubbens ledelse. Det er nemlig på grund af manglende tålmodighed omkring sine trænere, at Real Madrid ikke kan konkurrere med FC Barcelona, udtalte Benitez.

Kritikken gør dog ikke det helt store indtryk på klubbens nye træner Zinedine Zidane:

- Der er allerede blevet sagt alt for meget omkring det. Jeg har nok i selv at have levere det bedste for holdet, og ærligt tænker jeg kun på kampen mod Malaga. Det vigtigste for mig er, at jeg er glad her i klubben. Jeg vidste på forhånd, at det ville blive svært, fordi det hele er nyt for mig. Vi har dog fokus på, hvad mit hold leverer på banen. Vi skal arbejde virkelig hårdt, for dete r den måde, man klarer tingene på, siger Zidane på et pressemøde lørdag.

Real Madrid gæster Malaga søndag klokken 16:00. 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?