2016-01-18 07:01
Foto: Francisco Seco/Polfoto

Real Madrid ydmygede søndag Sporting Gijon med 5-1 i Liga BBVA, og dermed kan klubbens nye træner se tilbage på en forrygende start med håb om sejre og trofæer.

Det er ikke altid sjovt at besøge Santiago Bernabeu som udehold. Det var det formentlig heller ikke for Sporting Gijon, der søndag fik en fodboldlektion af Real Madrid. Ved pausen var værterne foran med knusende 5-0, hvor der blev scoret fire gange inden for de første 20 minutter af opgøret. I anden halvleg slap Real dog foden fra speederen, og Sporting slap fra Bernabeu med 5-1. 

Sejren og i særdeleshed første halvleg skabte dog stor glæde hos Real Madrid-træner Zinedine Zidane: 

- Vi spillede rigtig godt i første halvleg. Vi var virkelig tændte fra start, mens vi var koncentrerede i alt, vi foretog os. Vi havde forberedt os godt, og det var en fornøjelse at se, hvordan kampen gik. Efter min mening var den første halvleg, vi leverede, helt spektakulær, siger Zinedine Zidane til klubbens hjemmeside. 
 
Real Madrid-ikonet glæder sig samtidig over en perfekt start som ny træner i klubben med to komfortable sejre:
 
- Da jeg overtog holdet, vidste jeg præcis, hvad jeg havde. Det er en perfekt start. At score fem mål to gange på stribe er ikke let. Jeg ved, hvad vi kan gøre som hold, og hvad vi skal gøre i fremtiden. Vi er kun lige startet, og jeg har høje forhåbninger til dette hold. Vi vil vinde masser af kampe samt trofæer, når sæsonen er forbi, udtaler Zidane.
 
Med sejren indtager Real Madrid tredjepladsen i den bedste spanske række. Her har man to points op til FC Barcelona og fire op til Atletico Madrid på førstepladsen. 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?