Dommedagshug gjorde Lasse Schöne til matchvinder
2016-01-07 20:01

Serie A-storklubben Fiorentina har haft papirarbejderne i gang for at udarbejde to nye kontrakter til to af klubbens profiler.

En flot andenplads er Firenze-klubben Fiorentina indehaver af efter de første 18 spillerunder i Serie A. Det tyder på noget fungerer, og derfor prøver de helt naturligt at holde fast i det. Det har nu kastet to forlængede kontrakter af sig med to af klubbens spansktalende spillere. 

Den første er den tidligere Sporting Lissabon-spiller Matias Fernandez. Den 29-årige offensive midtbanespiller, der også har en fortid i La Liga-klubben Villarreal, har underskrevet en ny aftale med klubben, der løber indtil 2018. 

Ligeledes har de forlænget med Marcos Alonso. Den spanske venstreback, der for år tilbage blev hentet i Bolton, har skrevet med klubben indtil 2021, hvor han vil fylde 30 år. 

Marcos Alonso har fået sin fodboldopdragelse i Real Madrid. 

SENESTE NYT...
OP | NED