• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Nicklas Grodt Degn

Medie: Ronaldo skal stå skoleret for Juventus-ledelsen

Foto: Getty Images

Cristiano Ronaldos attitude ved sin udskiftning i weekendens kamp mod AC Milan kræver nu en snak mellem Juventus-stjernen og klubbens sportslige ledelse.

Af Nicklas Grodt Degn

Det kører ikke for Cristiano Ronaldo i Juventus lige for tiden. Den portugiske superstjerne har ikke nettet i løbet af sine tre kampe i november, og søndag blev han udskiftet i kampen mod AC Milan til tydelig frustration for Ronaldo selv.

Ronaldo blev kun uskiftet en enkelt gang i løbet af hele sin første sæson hos Juventus, men han blev det både i midtugens Champions League-kamp efter 82 minutter af kampen mod Lokomotiv Moskva, og altså efterfølgende i weekenden efter 55 minutter mod AC Milan.

Læs også:Mancini om Cristiano Ronaldo: Han bør undskylde

Ronaldos attitude får nu konsekvenser. Ifølge det store spanske sportsmedie Marca står Ronaldo ikke foran en bøde, men den tidligere Juventus-legende Pavel Nedved, der nu er en del af klubbens sportslige ledelse, og sportschef Fabio Paratici, vil alligevel gerne have en snak med deres superstjerne.

Ifølge Marca håber Nedved og Paratici på at overtale Ronaldo til at sige undskyld for sin opførsel overfor sine holdkammerater.

Læs også:Juventus tilbageerobrer førstepladsen i Serie A

I kampen mod AC Milan blev Ronaldo udskiftet til fordel for Paulo Dybala, der senere scorede kampens enlige mål.

Læs også:Bendtner om tiden i Juventus: Jeg tog 10 kilo på