• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Mikkel Sloth

Serie A-nedrykker tager afstand fra involvering i matchfixing

Foto: Giuseppe Bellini/Getty Images

Frosinone tager skarp afstand fra den igangværende spanske matchfixing-skandale, hvor flere af klubbens spillere muligvis er involveret

Af Mikkel Sloth

Det kom tidligere på måneden frem, at en større matchfixing-skandale kan være under opsejling i Spanien. Her er Valencias sejr over Real Valladolid i sidste runde af den afsluttede La Liga-sæson muligvis er blevet påvirket af, at op mod syv af Real Valladolids spillere blev betalt for at tabe kampen.

Skandalen er dog muligvis ikke kun isoleret til Spanien. Mattia Mariotti, som angiveligt er hovedpersonen i skandalen som arrangør af matchfixingen, har fået optaget en telefonsamtale, hvor han i en samtale med den tidligere La Liga-spiller Carlos Aranda, som er anholdt i sagen, fortæller, at han og en medsammensvoren vil kontakte 3-4 spillere fra den italienske klub Frosinone med henblik på at arrangere udfaldet af en ukendt kamp.

Nu har Frosinone reageret på sagen, og klubben tager i en udtalelse på klubbens hjemmeside skarp afstand fra sagen.

- Klubben har altid haft sportslig etik og respekt blandt hjørnestenene i klubbens værdier. Ud fra beskyldningerne om om sportslige regelbrud, kan vi, selvom der ikke er sat navn på de involverede medlemmer, på den ene side kun tage klar afstand, og på den anden side tilbyde maksimal tilgængelighed og samabejde med myndighederne, lyder det fra klubben som afslutter:

- Vi vil forfølge alle veje for at beskyttet vores image og integritet.

Har Mattia Mariotti faktisk taget kontakt til en eller flere spillere fra Frosinone, risikerer de straf selv, hvis de ikke har taget imod Mariottis tilbud. Efter de italienske love er det også ulovligt at blive tilbudt matchfixing, hvis der ikke efterfølgende tages kontakt til myndighederne.

Også Lazio-stjernen Ciro Immobile er efter sigende involveret i skandalen, da Mattia Mariotti i førnævnte samtale med Carlos Aranda fortalte, at den italienske landsholdsangriber har foretaget spil på kampen.

Frosinone skal i øvrigt spille i Italiens næstbedste række, Serie B, i næste sæson, da de sluttede næstsidst i Serie A og dermed rykkede ned.

Superliga

Mere Superliga

Fokus