Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Martin Agnarsson tager et stort og overraskende skridt i karrieren med et skifte fra Aarhus Fremad til de svenske mestre fra Mjällby, der betaler op mod 350.000 euro, godt 2,6 millioner kroner, for den færøske landsholdsspiller. Der mangler blot lægetjek. Det kan Tipsbladet afsløre.



Aarhus Fremads venstre back-profil Martin Agnarsson er millimeter fra at tage et kæmpe skridt fra en dansk 1. divisionsklub til en klub, som spiller med i Champions League-kvalifikationen. 

Tipsbladet kan afsløre, at den aarhusianske 1. divisionsklub er enig med de svenske mestre Mjällby om et salg af Martin Agnarsson, og der mangler bare lægetjek og kontraktunderskrivelse. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Allsvenskan-klubben en samlet sum på op mod 350.000 euro, godt 2,6 millioner kroner, for den færøske venstreback. 

Taget i betragtning, at Aarhus Fremad kun har et år tilbage af kontrakten med Martin Agnarsson, må det siges at være et flot salg. 

Foto: Viborg FF

Samtidig tager spilleren altså et stort skridt fra den næstbedste danske række til en topklub i Sverige. 

Tipsbladet har prøvet at få en kommentar fra spillerens agent, direktør i Nine Group, Simon Friis, men det er ikke lykkedes. 

Hvis handlen som ventet går hjem, vil den 22-årige landsholdsspiller fra Færøerne blandt andet blive holdkammerat med danskerne Max Nielsen og Jeppe Kjær, samt den pakistanske landsholdsstjerne og anfører Abdullah Iqbal, som er født og opvokset i Danmark. 

Martin Agnarsson kom til Aarhus Fremad for to år siden. Nu er han tæt på et stort skifte til mesterklubben Mjällby.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Flere slagter dansker efter grim aktion

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

“Det går over i historien”

Snød FC København for keeper

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tullberg bekræfter FCM-skifte