• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Anders Dehn

Dansk anfører om Zlatan-opkøb: Det svarer til, Laudrup købte sig ind i klubben

Foto: Hammarby BK

Det er stort for svenskerne i Hammarby, at Zlatan Ibrahimovic har købt sig ind i klubben. Anfører Jeppe Andersen sammenligner det med, hvordan han ville have det, hvis Michael Laudrup gjorde det samme.

Af Anders Dehn

Zlatan Ibrahimovic er blevet medejer af Hammarby. Den svenske stjernespiller sidder nu på 25 procent af klubben, og hvis der er noget, der kan få svenskerne op ad stolene, er det, når fodboldstjernen over dem alle gør noget.

I hjembyen Malmø har det ført til hærværk mod statuen af ham tæt på klubbens stadion, og i Stockholm skrev nogle "Judas" på en dør til hans lejlighed.

Læs også:Zlatan Ibrahimovic-statue vandaliseret: Det er fuldkommen idiotisk

Men mens Malmö FF-fans forbander opkøbet langt væk, glæder de sig i Hammarby. Det fortæller klubbens danske anfører, Jeppe Andersen, til BT.

- Det er da sjovt at tænke på, at en spiller som ham bliver en del af Hammarby. Folk synes, det er specielt. Det er måske mere specielt for svenskerne, da han er den største svenske spiller nogensinde. Det svarer til, at Michael Laudrup købte sig ind i klubben for mig. Det er den størrelsesorden, vi er i. Det er fedt at være en del af, siger Jeppe Andersen.

Læs også:Efter Hammarby-investering: Zlatan-bolig udsat for hærværk

Kaptajnen har selv været i Hammarby siden sommeren 2017, og han var i denne sæson med til at spille holdet helt op i toppen af ligaen. Hammarby sluttede 2019-sæsonen på tredjepladsen, bare ét point efter de stockholmske rivaler Djurgården.

Dermed har klubben kvalificeret sig til europæisk fodbold i 2020, men det begynder først til sommer, selv om den svenske sæson begynder igen i foråret. Nu altså med Sveriges svar på Michael Laudrup i ejerkredsen.

Læs også:Malmö FF-fans raser: Zlatan-statuen betyder ikke noget længere

Læs også:Zlatan køber sig ind i svensk klub: Kan blive den bedste i Skandinavien

Læs også:Profil fra danskerklub langer ud efter Zlatan: Han skal ikke være der

Superliga

Mere Superliga

Fokus