Det var en hæsblæsende og følelsesladet kamp.
I starten af august mødte Brann og Rosenborg hinanden i Eliteserien i et opgør, der endte 3-2 til hjemmeholdet.
Særligt et højdepunkt fra kampen gik viralt efterfølgende, da TV 2 Norge i det 75. minut interviewede den danske Rosenborg-assistent Jonathan Hartmann på sidelinjen.
Her roste han det høje niveau og kaldte det god reklame for norsk fodbold og rock and roll-fodbold, men undervejs i de replikker udlignede Brann til 2-2, hvilket satte en dæmper på den gode stemning.
– Jeg har fået klippet tilsendt et par gange fra venner og familie. Det var selvfølgelig en meget uheldig timing, både for journalisten og for mig. Sådan er det nogle gange, når tv-stationerne har rettigheder til at interviewe assistenttræneren under kampen. Det tror jeg, vi skal gøre på et lidt smartere tidspunkt næste gang.
– Nogle af de interviews kommer lidt for meget ‘ind fra højre’ midt i kampen, og det var bare en uheldig timing lige mens Brann var i angreb, og der var meget at se til. Vi må prøve at styre timingen bedre næste gang, fortæller Jonathan Hartmann til Tipsbladet.

Mange følelser i spil
Efterfølgende kan han godt se tilbage på klippet med et smil på læben. Det var noget helt andet, der var irriterende på bagkant af kampen, der endte med et nederlag til den klub, der tidligere på sommeren havde givet trænerduoen sparket.
– Selve interviewet ligger jeg ikke søvnløs over. Det var nok nærmere selve kampen og nederlaget, jeg lå søvnløs over de efterfølgende dage. Det var en hård pille at sluge, fordi vi spillede en fantastisk kamp i Bergen. Og så var det selvfølgelig en følelsesmæssigt speciel oplevelse for mig og Freyr, så kort tid efter fyringen at være tilbage på vores gamle stadion og spille mod vores tidligere spillere.
– Der var alle mulige følelser. Men allermest handlede det om, at vi jo blev fyret midt i ferien. Der var en masse mennesker, jeg slet ikke nåede at sige farvel til. At skulle møde dem igen – ikke som venner, men som konkurrenter – gjorde det bare til en enormt stærk oplevelse. Derfor er jeg også glad for, at vi ikke skal spille mod Brann mere i denne sæson, så vi bare kan fokusere på Rosenborg.
Kampen mod Brann er den eneste, Rosenborg ikke har vundet, siden Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann kom til klubben.
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
Ronaldo undskylder for drama i København
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
NYHEDER
FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
TIPSBLADETS DOM
Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
TOPNYHED
Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt
NYHEDER