• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Nicolai Dupont

Malmö FF forlænger med tidligere FCM-keeper

Johan Dahlin er har forlænget sin kontrakt i klubben, så den nu gælder frem til 2023.

Af Nicolai Dupont

Den svenske storklub Malmö FF er blevet enige med 32-årige Johan Dahlin om en forlængelse af keeperens kontrakt. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Johan Dahlins tidligere kontrakt løb frem til 2020, men nu har han fået tre ekstra år oveni hatten, så den nu gælder frem til 2023. Det glæder hovedpersonen sig i sagens natur over, og han takker i samme ombæring sportsdirektør i klubben, Daniel Andersson.

Læs også: Dahlin lover: Vi har mere at byde ind med

- Jeg er megaglad. Det er skønt, at det er ordnet. Daniel viste interesse i at beholde mig i yderligere end periode, og det ville jeg selvfølgelig også gerne. Jeg har ikke mange kontraktforlængelser tilbage i karrieren, og jeg ved, at jeg vil afslutte min karriere i Malmö, siger Dahlin til klubbens hjemmeside.

Den svenske keeper har været i Malmö FF af to omgange. Første gang fra 2009 til 2014, hvor han nåede 151 kampe. Herefter havde han et par år i Tyrkiet og hos FC Midtjylland, inden han i 2017 igen tog til Malmö FF. 

Her var han i sin første halvsæson med til at vinde klubbens 20. svenske mesterskab. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus