• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Lasse Sylvest Mikkelsen

Officielt: Randers lejer Poulsen til Sarpsborg 08

Foto: Sarpsborg 08

Nicolai Poulsen skal frem til nytår spille for Sarpsborg 08.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Randers FC har beslutte at leje den 24-årige midtbanespiller ud til den norske klub, Sarpsborg 08, som spiller i den norske Elitserien. Aftalen gælder frem til nytår.

Forhåbningen er, at Nicolai Poulsen kommer tilbage på det niveau, som var med til at sikre ham en udtagelse til sidste år.

– Vi har lejet Nicolai ud, da han ikke har fået så meget spilletid på det seneste, og fordi vi føler, at han har brug for luftforandringer for at komme tilbage på det niveau, han havde for et år siden, hvor han blandt andet var udtaget til OL-landsholdet. Nu kan han få nogle nye indtryk og udfordringer i en kortere periode og forhåbentlig så vende tilbage i en stærkere udgave. Det er vigtigt at understrege, at vi stadig tror på Nicolai, som er en spiller med Randers-DNA, så der er i den grad tale om udvikling og ikke afvikling, lyder det fra Randers FC-direktør, Michael Gravgaard, til klubbens hjemmeside..

Selv er Nicolai Poulsen spændt på opholdet i den norske klub, som i øjeblikket ligger nummer to - efter Rosenborg.

– Det bliver lidt mærkeligt at skulle væk fra den klub, jeg altid har været i. Men muligheden for spilletid og en anderledes fodboldoplevelse har vægtet højt i mine overvejelser. Jeg stiller store krav til mig selv, og målet er nu at komme tilbage på det spor, jeg tidligere har været i for et års tid siden. Samtidig bliver det spændende at prøve noget helt nyt på et tophold i Norge, siger Nicolai Poulsen.

Også i Sarpsborg er man glad for tilgangen af den rutinerede Superligaspiller.

- Nicolai er en loyal og ihærdig spiller med stor arbejdsindsats. Danskerne (i klubben red.) siger, at han løber solen sort - fra morgen til aften. Når det er sagt, er han også en god boldspiller, men først og fremmest en 'kriger', siger sportschef i Sarpsborg 08, Thomas Berntsen, til klubbens hjemmeside.

Selvom Randers sender Poulsen ud på lån for at få ham tilbage på niveau, så er han ikke garanteret en startplads på det norske mandskab.

- Nicolai kommer ind og skal konkurrere om en plads i hård konkurrence med mange andre gode spillere. Vi er fornøjede med at have fået Nenass og Nicolai centralt på midten, siger sportschefen.

Sarpsborg 08 har sikret sig en købsoption på den danske midtbanespiller.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.