AGF-jagter millionindsprøjtning: Formanden afviser økonomiske problemer
2017-03-20 15:10

Tingene ser ud til at blive ved med at gå AGF imod. Ender det galt for Aarhus-klubben eller formår holdet at redde sig fri af nedrykningen?

Det århusianske fodboldpublikum har i de sidste mere end tyve år ikke ligefrem haft megen grund til at juble over AGF´s sportslige resultater. Siden pokaltriumfen i 1995-96 og bronzemedaljerne året efter har traditionsklubben fra Fredensvang fristet en tilværelse som en vaskeægte ”elevator-klub” som ikke har kunnet gøre sig gældende i toppen af dansk fodbold.

Således er klubbens bedste placering i de sidste mange år en beskeden 5. plads i ligaen. At AGF oveni dette flere gange har været nede og runde landets næstbedste række gør bestemt ikke tilværelsen som AGF fan lettere.

I indeværende sæson trækker de mørke skyer atter ind over ”Smilets by” og før forårets sidste kamp i grundspillet står det allerede klart, at AGF skal ud i en række nervepirrende kampe som skal afgøre hvem der i kommende sæson ikke længere skal regnes som en del af det fine selskab i landets bedste række. AGF´s eneste chance for at levere et stort resultat i denne sæson er i DBU pokalen hvor ”De hviiie” i kvartfinalen tørner ud mod mesterholdet fra FC København – en lodtrækning  som bestemt ikke er til den nemme side.

Hvad kan de hårdt prøvede AGF fans så forvente sig af den resterende del af sæsonen?

Skal AGF igen ned og vende 1. division, eller vil de til syvende og sidst formå, at beholde skindet på næsen og redde sig nok en sæson i Superligaen?

Holdet har i Morten Duncan Rasmussen en særdeles målfarlig angriber, men rådes der samtidig over andre spillere som i fuldt omfang formår at træde til, når Rasmussen har en off-dag eller en skade?

Er det sportsligt ansvarligt, at hænge ansvarets hat på én enkelt angriber?

Den århusianske traditionsklub er tidligere med spot og spe blevet betegnet som ”Galehuset” på grund af de svingende sportslige resultater og en mildest talt sårbar økonomi. De senere år har vist tendenser i retning af en forbedring af klubbens økonomi, mens der på det sportslige område fortsat i allerhøjeste grad er plads til gedigne forbedringer.
Træner Glen Riddersholms tropper skal virkelig hæve det sportslige niveau og genfinde troen på, at målene og sejrene igen kan blive en del af AGF´s sportslige hverdag, - alternativet er en særdeles værdifuld nedrykning. Dette er naturligvis en situation som hverken klub, sponsorer eller tilhængere kan være tilfredse med.

Hos bookmakerne er AGF på nuværende tidspunkt ved at udvikle sig til intet mindre end nedrykningskandidater – du kan foreksempel spille på AGF som nedrykker her!

Klubben er dog ikke ene om, at være i noget af en formkrise – flere af deres konkurrenter i nedrykningsspillet kæmper ligeledes med, at få det sportslige til at hænge sammen. Intet er givet på forhånd og der er lagt i ovnen til et nedrykningsspil som vil byde på rigeligt med mandfolke-fight og dramatik. Man må af samme årsag også sige, at det er særdeles vanskeligt, at konkludere noget endeligt om AGF´s chancer for, at opnå redning i SuperLigaen og succes i DBU pokalen. Svaret på dette spørgsmål blæser i den kølige martsvind på Fredensvang.

SENESTE NYT...
OP | NED