• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Morten Jørgensen

AaB er ved at sælge Pohl og er tæt på en erstatning

Jannik Pohl er på vej til at blive solgt – men AaB er også ved at have afløseren klar for angriberen.

Af Morten Jørgensen

Der var ingen Jannik Pohl at spore i AaB-truppen til mandagens Superliga-kamp mod Esbjerg, men det er ikke en skade, der afholder AaB-angriberen fra at spille. Derimod er et klubskifte under opsejling.

Det kunne klubbens sportsdirektør, Allan Gaarde, fortælle inden kampstart på Aalborg Portland Park.

Samtidig kunne han berette, at AaB også er tæt på at hente en erstatning ind for Jannik Pohl, der har været klubbens førstevalg i angrebet gennem længere tid.

- Det skyldes, at vi er ved at hente en angriber, og vi er ved at sælge Jannik Pohl. Vi er ikke i mål endnu, og det letteste i aften havde egentlig været at sige, at Jannik Pohl er skadet, men sådan opererer vi ikke i AaB. Den er ikke i land endnu. Der er stadig nogle detaljer, der mangler, men vi er så langt, at det ikke ville give mening at spille med Jannik i aften. Og det er også så langt med den angriber, vi får ind, at vi kan få enderne til at nå sammen. Der går sandsynligvis nogle dage endnu, fortæller Allan Gaarde til TV3 Sport.

Mod Esbjerg var det i stedet Wessam Abou Ali og Philipp Ochs, som startede i angrebet for AaB.

Superliga

Mere Superliga

Fokus