Højdramatisk pokaldrama: AaB sled sig videre mod Viborg
2016-03-07 17:47

AaB bekræfter, at man for 2005 står noteret for et mindre overskud.

Klubbens bestyrelse har i dag, mandag d. 7. marts, kigget nærmere på klubbens årsrapport for 2015, og kan bekræfte, at man kommer ud med et positivt resultat. 

Resultatet for 2015 er nemlig et overskud efter skat på 0,5 millioner kroner. Det er naturligvis en smule nedadgående fra 2014, hvor overskuddet lå på 2014. Dette skyldes blandt andet, at AaB på daværende tidspunkt var med i play-off kampe til Champions League og gruppespil i Europa League. 

Administrerende direktør i AaB, Stephan Schors, er tilfreds med resultatet. 

- Resultatet for 2015 er tilfredsstillende. Vi holder, hvad vi lover, og der er fremdeles styr på den primære drift. Dermed følger vi voresp lan og vil have råd til at iværksætte tiltag, der kan styrke os såvel kommercielt som sportsligt, udtaler han. 

AaB skriver endvidere på klubbens hjemmeside, at man for regnskabsåret 2016 forventer et overskud i omegnen af 2 og 7 millioner kroner. 

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO