• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

AaB sender spillertruppen hjem på ubestemt tid

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

AaB har onsdag besluttet at hjemsende spillertruppen på ubestemt tid.

Af Ole Hoffskov

Det er nogle uger siden, at AaB sendte størstedelen af klubbens medarbejdere hjem med støtte fra den trepartsordning, regeringen har vedtaget sammen med arbejdsmarkedets parter, men klubbens spillere blev tilbage og skulle fortsat passe deres arbejde i det omfang, det var muligt.

Onsdag oplyser AaB imidlertid, at man nu også har sendt spillertruppen hjem med lønkompensation.

De seneste tre uger har AaB-spillerne trænet individuelt eller i små grupper, men med dagens hjemsendelse på ubestemt tid er spillerne fritaget for at arbejde.

Læs også:AaB's nye sportschef har sat jagten ind på en ny angriber

Udmeldingen sker i kølvandet på, at Divisionsforeningen i sidste uge åbnede for, at Superliga-klubberne kunne begynde at træne i lidt større grupper.

- Vi respekterer Divisionsforeningens udmelding i sidste uge, men vi har fra vores side vurderet, at det hverken giver mening nok rent sportsligt eller ud fra et sundhedsmæssigt perspektiv at lade vores spillere træne i de ganske vist tilladte grupper af otte spillere, hvorfor vi i stedet indtil videre har valgt at sende dem hjem, siger administrerende direktør Thomas Bælum og fortsætter:

- Vores vigtigste udfordring lige nu er sammen med den øvrige befolkning at få bremset smitten, så vi alle hurtigst muligt kan vende tilbage til hverdagen og for vores vedkommende komme i gang med at spille fodbold igen hurtigst muligt

Læs også:Dansk spiller fanget i Østrig: Klubben tør ikke lade os forlade landet

- Vi ved, at spillerne har en god grundform, og at de også vil holde den ved lige i de kommende uger, men vi har selvfølgelig ikke længere krav på det. Det er op til den enkelte at være disciplineret omkring den del, og det har vi fuld tiltro til.

AaB's spillere kan kaldes tilbage på arbejde med dags varsel.

Læs også:Troels Bech er hjemme igen: Se hans mest suveræne citater

Læs også:Arbejdsløs AaB-ikon er åben for retur til Skandinavien

Læs også:Chefredaktør: Det døde marked er gift for klubberne