• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Simon Møbjerg Sørensen

AaB's Superliga-licens er i fare

AaB's Superliga-licens er i fare
Illustration

Hvis AaB vil spille Superliga i næste sæson, skal de have realiseret en kapitaltilførsel - ellers får de ikke fornyet licensen. Første skæringsdato i slutningen af marts.

Af Simon Møbjerg Sørensen

AaB har i dag meldt ud, at de hensætter 17 millioner kroner i feriepengesagen. Det er penge, klubben ikke har, for egenkapitalen hos Superligaens nummer to er i nul. Hensættelsen vedrører regnskabsåret 2013, og klubbens forventninger til resultatet fra sidste år er nu på et minus i omegnen 25-30 millioner kroner.

Hvis AaB vil have licens til at spille i Superligaen i næste sæson, skal klubben have gennemført den kapitaltilførsel, som de arbejder på at realisere. Ellers bliver de tvangsnedrykket til 1. division. For at få licens til at spille i Superligaen skal AaB nemlig opfylde en række økonomiske krav, der knytter sig til klubbens likviditet og evne til at betale lønninger.

Klubben skal senest otte dage efter offentliggørelsen af årsrapporten for 2013, eller senest 31. marts, aflevere en licensansøgning til DBU. De kan dog senere supplere den med oplysninger om en kapitaltilførsel, som Brøndby gjorde i sidste sæson, hvor de lige nøjagtig nåede at få kapitaltilførslen på plads, inden DBU's licensudvalg havde færdigbehandlet deres ansøgning.

- Vi forventer ikke, at vores udmelding om feriepengesagen får konsekvenser på kort sigt, men vi har nogle udfordringer i forhold til at få licens til Superligaen i næste sæson, så vi skal have den kapitaltilførsel på plads. Det er afgørende for os. Vi har haft nogle gode snakke med en investorgruppe gennem lang tid nu, så vi er fortrøstningsfulde. Vi har ikke de 17 millioner kroner, som vi vurderer, feriepengesagen kan komme til at koste os, så vi skal i første omgang finde det beløb, og så må vi se, hvor meget mere, vi kan finde. Det arbejder vi på og håber på en god langsigtet løsning, siger AaB-direktør Stephan Schors til tipsbladet.dk.

AaB har altså travlt med at finde de penge, de har brug for for at opfylde DBU's økonomiske krav, men han vil ikke sætte en dato, hvornår han regner med, at kapitaltilførslen bliver realiseret.

- Det er svært at sætte eksakt dato på sådan noget, men vi skal selvfølgelig havde det på plads i god tid inden næste sæson.

Tidligere var der er en regel om, at alle klubbers egenkapital skulle være mindst 25 procent af de samlede lønudgifter. Reglen havde kun til formål at afgøre, om klubberne måtte skrive kontrakter. Reglen eksisterer ikke længere. Retten til at skrive kontrakter ligger nu sammen med selve licensen.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020