• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

AC Horsens henter høj hurtigløber i Vejle

AC Horsens henter høj hurtigløber i Vejle
Foto: AC Horsens

AC Horsens henter angrebstalent i Vejle Boldklub.

Af Ole Hoffskov

AC Horsens har hentet det, nogle nok vil kalde en rigtig AC Horsens-spiller.

Det drejer sig om den 17-årige angriber Mark Asp Rasmussen, som Den Gule Fare har sikret sig i Vejle Boldklub. Teenageren er 191 centimeter høj, og det rimer temmelig godt på AC Horsens. Mark Asp Rasmussen har underskrevet en tre-årig aftale med østjyderne og skal i første omgang være en del af klubbens U19-hold.

- Vi har et setup og et miljø, der passer rigtig godt til Mark. Han er en god fyr, der lever op til vores værdisæt om ydmyghed og hårdt arbejde, og han ved, han har tekniske mangler, men det arbejder han hårdt på at forbedre. Han er læringsparat, og jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en succes hos os, siger Claus Troelsen, der er talentchef i AC Horsens, til klubbens hjemmeside.

Den unge angriber glæder sig til at tørne ud for AC Horsens.

- Jeg føler, jeg får gode muligheder for at udvikle mig på alle parametre i AC Horsens, og det er både på og uden for banen, hvor jeg kan koncentrere mig om skolen og fodbold. Jeg har haft en god snak med Claus Troelsen om hverdagen og miljøet, som han har talt godt om, og jeg glæder mig til at blive en del af AC Horsens. På kort sigt er det min ambition at fortsætte min udvikling, men jeg har selvfølgelig også ambitioner om at få debut i Superligaen og blive en fast del af superligatruppen, fortæller Mark Asp Rasmussen.

Den 17-årige angriber er både høj og utrolig hurtig. Sidste år tilbagelagde han en 100 meter sprint i tiden 10.90, oplyser AC Horsens.

Superliga

Optakt: AaB - Hobro IK

Hobro IK skal vinde i Aalborg for ikke at skulle spille for livet mod Vejle Boldklub.

Mere Superliga

Fokus