Afsløring: Brøndby hyrer Kasper Lorentzen

Brøndby har hentet en stor kapacitet til klubbens vigtige U19-mandskab, da de har ansat Kasper Lorentzen som ny cheftræner for holdet. Den eftertragtede og forhenværende B.93-træner kommer hjem til sin klub på Vestegnen på en kontrakt frem til sommeren 2029. Det kan Tipsbladet afsløre.



Der har længe været rift om Kasper Lorentzen, og nu slår en af Danmarks største klubber kløerne i den store trænerkapacitet. 

Tipsbladet kan afsløre, at Brøndby hyrer den 40-årige tidligere landsholdsspiller som cheftræner for U19-holdet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er processen gået hurtigt, og han har fået en kontrakt gældende frem til sommeren 2029.

Dermed bliver Kasper Lorentzen en central figur for Brøndby Masterclass, som de blågule satser stort på, og som klubbens fodbolddirektør, Julius Ohnesorge, åbent har talt om som et sted, hvor man vil opruste.

Det gør de nu med en træner fra øverste niveau til U19-holdet. 

Foto: B.93

I gang med P-licensen
Ikke nok med at Kasper Lorentzen allerede har UEFA’s A-licens, så er han også i gang med den højeste træneruddannelse, nemlig P-licensen, og så har han erfaring fra en høj hylde på seniorniveau, da han for ganske kort tid siden var cheftræner i den danske 1. division.

Hos B.93, som han var med til at rykke ned, men som var så begejstret for at have Kasper Lorentzen som cheftræner, at klubben afviste flere tilbud på ham. 

Således var han denne sommer tæt på at skifte til Superliga-klubben Randers FC for at blive assistenttræner for Rasmus Bertelsen, men B.93 havde ikke lyst til at slippe det store trænertalent og afviste tilnærmelserne. 

Det samme var tilfældet nogle måneder forinden, da polske Pogon Szczecin ville have Kasper Lorentzen.

Derfor kom det også som et stort chok, at B.93 kort tid efter forhandlingerne med Randers FC valgte at fyre Kasper Lorentzen på baggrund af en dårlig start i 2. division. 

Men det har altså været til Brøndbys held. 

For nu har klubben fra Vestegnen fået ham ind som cheftræner for det næste kuld af klubbens største talenter, som skal formes og gøres klar til den helt store scene på Brøndby Stadion. 

Dermed vender Kasper Lorentzen på mange måder hjem. 

Både som spiller og træner har han nemlig tidligere haft sin gang lige præcis dér, for med 125 kampe i gult og blåt er klubben dén, han har optrådt for flest gange, og senest var han i 2023  assistenttræner for netop U19-holdet. 

Nu får han ansvaret for dem. En stor klubmand, Kasper Lorentzen, er tilbage i Brøndby.





– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM




► LIVE

LIVE: Debuterede bag lukkede døre

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

FC København bekræfter transfer

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Premier League-klub sat til salg

FC Nordsjælland – OB

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL

Tyrkiet fyrer landstræner

Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Journalist åbner for chokskifte

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger