• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

AGF lukker træningen og aflyser ungdomsholdenes aktiviteter

Foto: Getty Images

I AGF bliver det kun spillere, trænere og ledere omkring klubbens førstehold, der kan komme på træningsanlægget på Fredensvang.

Af Oliver Okstrøm

Den danske Superliga er ligesom mange andre ligaer rundt om i Europa blevet sat på pause som følge af coronavirussen. Det betyder også, at de danske klubber kommer til at få en anden hverdag.

Det gælder også for AGF, hvor man har en klar plan på plads for spillerne. Det fortæller klubbens sportschef Peter Christiansen på klubbens hjemmeside.

- Som alle andre følger vi nøje situationen og tilpasser os den på bedst mulig vis. Det betyder også, at vi er i gang med at planlægge, hvordan spillerne de kommende to uger skal holde sig i gang, siger han og fortsætter:

- Om det betyder, at de skal træne individuelt eller i mindre grupper på Fredensvang, afhænger lidt af, hvordan situationen udvikler sig. Vi har forskellige scenarier, vi arbejder ud fra, lyder det fra AGF-sportschefen.

Ikke desto mindre står det klart, at det kun bliver spillere, trænere og ledere omkring AGF's førstehold, der har adgang til klubbens træningsanlæg.

Derfor må ungdomsholdene fra AGF se deres træning og kampe aflyst i de kommende 14 dage, ligesom AGF-administrationen kommer til at arbejde hjemmefra i samme periode, hvorfor der kun er nødbemanding på kontoret på Stadion Allé, oplyser klubben.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - Randers FC

Randers FC har ikke vundet over FC København i fem år, og de er under ledelse af en træner, der aldrig har slået hovedstadsklubben. Meget taler for en FCK-sejr søndag eftermiddag, men løverne er sn...

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtige point på spil i medaljekampen.