• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kristian Porse

Bekræftet: Næstved henter tidligere Silkeborg-midt

Foto: Getty Images

Næstved Boldklub har offentliggjort, at de har skrevet kontrakt med Andreas Heimer frem til sommeren 2022.

Af Kristian Porse

Som Tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere onsdag skifter Andreas Heimer til Næstved BK. Klubben har netop bekræftet, at den tidligere Silkeborg-spiller skifter på en aftale, der løber til sommeren 2022.

Andreas Heimer har oprindeligt sin fodboldopvækst i B93, hvorfra han har taget skridtet videre til Thisted og senest Silkeborg IF. Kontrakten med Superliga-klubben udløb dog ved årsskiftet, og nu skal han altså fortsætte karrieren hos Næstved. 

Læs også:Tidligere Silkeborg-spiller rykker til Næstved

Klubben har på sin Facebook-side offentliggjort, at man har hentet 22-årige Heimer. Her fortæller klubbens sportschef Peter Dinesen, at man er glade for at aftalen med midtbanespilleren er faldet på plads. 

- Heimer er en spiller, som trods sin unge alder allerede har prøvet meget i de danske rækker. Vi har fulgt ham siden dagene i B93 og er glade for, at det nu er lykkedes at lave en aftale med ham. Heimer er en dygtig central midtbane spiller, som skal være med til at sætte vores offensiv i scene, siger han ifølge klubbens Facebook-side. 

Læs også:1. divisions tophold tabte til Superligaens bundprop: Gode lærepenge

Andreas Heimer står i denne sæson noteret for to Superliga-optrædner for Silkeborg IF. 

Læs også:Evigt uheldig Silkeborg-spiller tilbage på skadeslisten

Læs også:Første sejr i år: Lyngby slog 1. divisionshold sikkert

Læs også:FC Midtjylland forlænger kontrakten med stortalent