• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Rasmus Henriksen

Brøndby-boss efter markante afgange: Et nyt hierarki skal sætte sig

Foto: Lars Ronbog / Getty Images

Erfarne kræfter har forladt Vestegnen i dette vindue. Nu er det op til andre spillere at udfylde rollerne, ligesom et nyt hierarki skal sætte sig, fortæller klubbens cheftræner Niels Frederiksen.

Af Rasmus Henriksen

Dominik Kaiser og Kamil Wilczek har forladt Brøndby.

Læs også:Avis: SønderjyskE og OB i stor byttehandel

I efteråret var de klubbens helt store profiler, hvorefter de helt naturligt efterlader et tomrum, som skal skal udfyldes af nogle andre, fortæller Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen

- Vi er et sted, hvor vi har sagt farvel til nogle væsentlige spillere, og vi skal derfor arbejde med relationerne på banen. Det er det rent fodboldmæssige. Derudover skal vi også have fokus på at være et team og skabe resultater sammen som hold. Der skabes altid en dynamik, når man siger farvel til erfarne og etablerede spillere, og der er nogle nye, der skal udfylde rollerne, ligesom et nyt hierarki skal sætte sig. Så det bliver også en del af det, vi skal holde øje med hernede, siger Niels Frederiksen til klubbens hjemmeside.

Når den erfarne træner siger ”hernede”, refererer han til Portugal, hvor holdet i øjeblikket træner for at gøre sig klar til forårets Superliga-kampe.

- Det er den længste periode, jeg har haft til at arbejde med holdet i fred og ro. Der har været landsholdspauser i efteråret, men der manglede vi jo tit spillere, og vi havde været ude at spille europæiske kampe, så vi var nødt til at dosere spillerne lidt, fordi de havde spillet meget. Så jeg glæder mig til at have dem i længere tid, hvor vi kan få implementeret nogle ting, og jeg kan sætte et større præg. Så derfor skal vi i trænerteamet også være skarpe, og det er vi også. Selvom der kan ske ting, der får fokus til at ændre sig lidt under sådan en tur, har vi planlagt det meste ned til mindste detalje.

- Der venter også tre kampe hernede, men når vi sætter det op mod hinanden, har vi jo væsentlig flere træningspas end træningskampe. Så vores fokus er naturligvis på træningen, men vi vil gerne se det, vi øver på banen, blive overført til de opgør, vi skal spille, forklarer  Niels Frederiksen.

Læs også:Officielt: FCN giver slovakisk U21-landsholdsspiller femårig kontrakt

Brøndbys første Superliga-kamp er på udebane imod OB.

Læs også:OB-boss om testkampe: Bruges til at stå knivskarpt imod Brøndby

Læs også:Se billederne: Christian Eriksen træner med Inter for første gang

Læs også:Avis: Brøndby-investor forklarer – der var kontakt til Red Bull

Superliga

Mere Superliga

Fokus