• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Brøndby-boss: Vi skal have talenterne i Superliga-truppen

Brøndby IF skal have flere talenter på førsteholdet.

Af Kenneth Jensen

Det er mere end tre år siden, at Brøndby IF præsenterede en ny strategi, hvor et af punkterne blandt andet var at få flere talenter ind på førsteholdet, men indtil videre har den del af målsætningen været lidt af en fuser for klubben for den københavnske vestegn.

- Vi udvikler spillere til vores Superligahold, landsholdet og transfermarkedet gennem kosteffektiv scouting, rekruttering og udvikling af unge spillere på højeste niveau. Vi tror på fordelen ved, at Brøndby IF’s talenter kan trænes tidligere i klubbens spillestil, og at disse talenter oftere udvikles til kulturbærere med stort fokus på fællesskabet, skrev klubben i forbindelse med præsentationen af den nye strategi.

Godt nok er det ikke noget, der sker ved at knipse med fingrene - det er et langsigtet projekt - men fra Brøndby søsatte Masterclass i foråret 2014 og til i dag, er det forbavsende få talenter, der har nået førsteholdet og er blevet profiler for klubben.

Alene i denne sæson er det kun Joel Kabongo med Brøndby-rødder, der har fået regelmæssig spilletid. Han har spillet 15 Superliga-kampe. Nikolai Laursen, der er fra Brøndbys ungdomsafdeling og ejet af PSV, har spillet 17 kampe, mens Morten Frendrup har fået to kampe.

Alligevel tror sportsdirektøren på, at Brøndby kan bringe flere ind på førsteholdet, hvor de skal være profiler.

- Jeg har nu været i Brøndby IF i et halvt år som sportsdirektør og fulgt Brøndby Masterclass tæt i den periode, og med det øgede fokus vi har haft på talenterne i dette forår, har jeg allerede set en positiv udvikling i talentarbejdet. Jeg er derfor ikke i tvivl om, at vi inden for de kommende år vil se flere fuldblodstalenter fra Brøndby Masterclass træde i karakter i vores Superliga-trup, samtidig med at vi når vores sportslige ambitioner, siger Ebbe Sand til klubbens hjemmeside og forklarer:

- Jeg har på den baggrund haft en række drøftelser med bestyrelsen i forårets løb om, hvordan vi strategisk skal optimere de kommende transfervinduer, så vi når de mål, vi har sat os, både med hensyn til sportslige resultater og med hensyn til at få flere talenter igennem det berømte nåleøje. Vi skal kigge længere ud i fremtiden end blot det kommende transfervindue. Helt konkret betyder det derfor, at vi nu kommer til at skubbe endnu mere på, for at få talenterne i Brøndby Masterclass ind i Superliga-truppen, og så skal vi ud og optimere spillertruppen med enkelte spillere udefra, der kan forstærke holdet.

Til den kommende sæson rykker Mads Hermansen, Peter Bjur og Jesper Lindstrøm i Superliga-truppen. Ifølge Ebbe Sand ses der et "stort potentiale" i de talenter.

Superliga

Optakt: Randers FC - AC Horsens

Randers FC har med to sejre i træk fået tanket selvtillid men møder nu AC Horsens, der kun har tabt en gang på udeban...

Mere Superliga

Fokus