• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Brøndby-direktør jubler over nye millioner: Vi er meget tilfredse

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Brøndby IF har netop gennemført en aktieemission på 129,1 millioner kroner. Det glæder klubbens administrerende direktør.

Af Anders Dehn

Aldrig før har Brøndby IF indkasseret så mange penge på én emission, som klubben netop har gjort. Den offentliggjorde torsdag middag, at den aktieemission, som den satte i gang i januar, indbragte 129,1 millioner kroner.

Det hører dog med til historien, at langt fra alle millionerne er nye penge, som klubben kan bruge. 93,2 millioner er nemlig eftergivelse af gæld til Jan Bech Andersen og Torben Bjørn Christensen. Det er altså "kun" de 35,9 millioner, som Brøndby kan bruge på nye tiltag.

Læs også:Emissionen er forbi: Brøndby IF lander 129 millioner kroner

Derudover kunne emissionen maksimalt have indbragt 156,1 millioner, så den er altså ikke fuldtegnet.

Beløbet glæder dog ikke desto mindre administrerende direktør Ole Palmå.

- Vi er meget tilfredse med resultatet af emissionen, og vi ser det som en stor tillidserklæring til klubben og strategien. Det er den mest indbringende emission, klubben har foretaget til dato, og vi glæder os især over at se, hvor mange aktionærer og investorer, små som store, som har bidraget til, at vi nu kan tage næste skridt sammen, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Ekspert om Brøndby-manøvre: Det er ligesom at tisse i bukserne

- Uanset om man har investeret et par hundrede kroner eller sekscifrede beløb, så har alle bidraget til, at vi i dag står med et flot resultat. Bruttoprovenuet muliggør, at vi som klub kan forfølge de ambitioner, vi har om et Brøndby IF i økonomisk balance og indfri vores sportslige målsætninger

Pengene skal gå til nedbringe klubbens gæld, den fremtidige drift og påbegynde renoveringen af Sydsiden og den del af nordtribunen, som huser udeholdets fans.

Brøndby skriver desuden, at Jan Bech Andersen nu ejer cirka 56 procent af aktierne i klubben. I det seneste årsregnskab fra 2018 ejede han 54,2 procent.

Læs også:Ekspert om Superligaen: Det er en konstant jagt på nye penge

Læs også:Brøndby har sikret sig over 100 millioner: Det skal pengene gå til

Læs også:Brøndby med udmelding: Får løbende henvendelser fra interesserede