Brøndby IF – Randers FC

Brøndby og Randers spiller den sene søndagskamp i runde 7 i Superligaen, og de blågule værter er favoritter hjemme på Vestegnen.



Superliga

Dommer: M-K. Kristoffersen

Søndag 6. september kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Brøndby vinder til 0

Odds 2,85

Spil hos Betano

Odds fra oktober 11, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:

Brøndby:

Brøndby løb i sidste runde ind i sæsonens første nederlag, da de fik stryg med 3-1 i Farum mod FCN. 

De blågule er dog stadig en del af topkampen, og de kan glæde sig over, at de hverken tabte eller lukkede mål ind i seneste sæsons to møder med Randers. 

På Brøndby Stadion delte de 0-0, hvilket var en overraskelse, for de foregående fem indbyrdes kampe på Vestegnen havde i alt budt på 23 scoringer med voldsomme 4,6 mål per kamp. Og så delte de altså 0-0.

Denne sæsons første tre hjemmekampe for de blågule har leveret lutter sejre med en score på 7-3 og dermed mere end 3 mål per kamp i snit. 

Transfervinduet ligner en omgang hovedrengøring på Vestegnen, hvor de har ryddet op og ud i truppen, og tilgangene har blandt andet budt på tre spændende unge danskere i form af Max Ejdum, Olti Hyseni og sent i vinduet Lyngbys Casper Winther.

Efter lutter solskin og medvind i de første fem kampe med Thomas Nørgaard ved træner-roret skal Brøndby nu vise, at de også kan navigere i et nederlag efter turen til Farum. 

Randers FC:

Kronjyderne slipper ikke for et fokus på deres offensiv, for de har selv talt højt om, at de vil styrke deres forreste linje efter at være det mindst scorende hold i seneste sæson i Superligaen.

Men efter seks runder er Hestene noteret for fem scoringer, og det er – sammen med tre andre hold – igen ringest i Danmarks bedste række. 

De vandt i seneste runde mod ærkerivalerne fra AGF, der blev sendt hjem til Smilets By med nedadvendte mundvige og et nederlag på 2-1. 

Der var dog også malurt i hestetruget, for den nyindkøbte svensker, Axel Henriksson, debuterede og fik et rødt kort efter otte minutter på banen. Træls. 

I slutningen af transfervinduet hentede Randers norske Hopland til defensiven og malinesiske Camara til offensiven, og så var de også på rov i Silkeborg og hentede Simon Stüker. Forhåbentlig kan den trio debutere uden at blive vist ud.

John Björkengren afløste i kampen mod AGF den skadede Dammers i midterforsvaret, men måske tør de allerede nu lade norske Hopland overtage pladsen. 

Skadeslisten i Randers byder på Wessel Dammers, Benjamin Örn, Lucas Lissens og Warren Caddy. Axel Henriksson sidder over med karantæne efter sit røde kort mod AGF.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen

Randers FC: Axel Henriksson

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF (4-3-3): Pentz – Villadsen, Vanlerberghe, Binks, Köhlert – Frøkjær, Slisz, Ejdum – Younis, Fenger, Hyseni

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Hansen, Høegh, Hopland, Dyhr – Pedersen, Björkengren – Greve, Mahmoud, Themsen – Junker

Dom:

Brøndby har vist et forrygende topniveau frem i sæsonens indledning. 

Men de blågule har også haft visse udfald, og det kan være svært at sige hvilken version af træner Nørgaards flok, der kommer til kamp søndag. 

Og dog. For de har trods alt tre sejre fra tre hjemmekampe og med den gule mur i ryggen har der været mange flere plusser end omvendt for Brøndby. 

Randers har tabt begge deres foreløbige udekampe mod FCN og FCM med 1-0.

Dommen lyder, at Brøndby skyder hul på gæsterne og vinder kampen 3-0.

Kampodds:

Broendby IF Lyngby
Odds are subject to change. Last updated 11/10/2026 03:17

Odds are subject to change. Last updated oktober 11, 2026 04:07 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

FC Midtjylland – FC København

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

FC København bekræfter transfer

Binks varm på transfermarkedet? ‘Siger det hvis..’

Randers FC – Viborg FF

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinet til under VM

Ronaldo hylder Messi

Antyder chok-beslutning

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

Premier League-klub sat til salg

AGF – Sønderjyske

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Føler intet pres fra sin FCM-forgænger

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp