Brøndby IF – Sønderjyske

Brøndby tager mandag mod Sønderjyske på Brøndby Stadion. De blågule har syv point efter tre runder i Superligaen.



Superliga

Dommer: F. Svendsen

Mandag 17. august kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Brøndby IF – 1,5

Odds 2,25

Spil hos Betsson

Odds fra september 10, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:

Brøndby:

Brøndbys nye cheftræner, Thomas Nørgaard, har fået en formidabel start på sit nye job. 

Syv point efter tre runder er i sig selv mere end godkendt, men der har også været bedre spil, skarphed i felterne og øget harmoni i truppen.

Holdet skal kun bekymre sig om Superligaen i denne sæson, for de tabte den europæiske playoffkamp til rivalerne fra FCK. 

Det ser nu ikke ud til at have slået dem ud, og med et par fornuftige indkøb i sommerpausen af Patrick Mortensen, Olti Hyseni og Max Ejdum er der tilført både power og offensiv kreativitet til holdet. 

I denne uge kom så endnu en ny, da handlen med den østrigske back, Christopher Olivier, faldt på plads.

Det er en meget stor – nok også for stor – trup, de har i Brøndby, hvor helt op mod 30 spillere træner med. 

Det er nok mere sandsynligt, at nogen bliver solgt eller udlejet, end at der kommer frygtelig mange flere i dette transfervindue.  

Vestegnens udvalgte måtte i seneste runde se bort fra Beavers, Divkovic, Dennis og Alves, der alle var ude med skader. 

Tahirovic og Klaiber var ikke i truppen, og de er vist i gang med at finde et nyt sted at spille fodbold.

Sønderjyske:

I årevis har alle været enige om, at Fatah Abdirahman er et stort trænertalent. Han har som assistent i Randers skabt en enorm respekt for sit arbejde, og det var ham vel undt, at han endelig fik chancen som Superligatræner i Sønderjyske. 

Men det har været helt urimelige arbejdsforhold, den 34-årige aarhusianer har sloges med i sin første periode i klubben. 

Salg af stribevis af profiler som Olti Hyseni, Tobias Sommer, Magnus Jensen, Alexander Lyng og Simon Wæver har gjort forholdene svære.

Ind er blandt andre kommet Mathias Olesen, der så uheldigvis blev skadet i sæsonens anden kamp og forventes ude i lang tid. 

Men de har dog været vakse ved lågen og sikret sig blandt andre Jacob Steen Christensen, Alexander Munksgaard og islandske Bjarnason. 

Det ligner fornuftige indkøb til Sønderjyskes hylde, og måske kan det få dem på bedre kurs efter ét point i sæsonens første tre kampe, hvor de har mødt FCM, OB og Viborg. 

Daniel Gretarsson, Mathias Olesen og Rasmus Vinderslev sad ude i seneste kamp for Sønderjyske, der nu også har solgt Magnus Jensen til FC Midtjylland.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen

Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF (4-2-3-1): Pentz – Villadsen, Vanlerberghe, Binks, Köhlert – Slisz, Ejdum – Bundgaard, Frøkjær, Hyseni – Fenger

Sønderjyske (3-5-2): Bundgaard – Wagner, Soulas, Bjarnason – Klysner, Cherif, Christensen, Emini, Duru – Hoppe, Tambedou

Dom:

Brøndby har ikke tabt på hjemmebane til Sønderjyske siden 2018. I de seks kampe siden da har de blågule vundet fem, og én er endt uafgjort. 

Scoren i Brøndbys favør lyder 12-1, men den er heftigt farvet af, at Brøndby vandt forårets møde i mesterskabsspillet med 6-0.

I det hele taget har det knebet for Sønderjyske at score på Vestegnen, hvor de fem gange er gået målløse fra banen i de seneste seks forsøg.

Det betyder, at dommen til kampen lyder på hjemmesejr på 3-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated september 10, 2026 00:04 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’

Forlader FCK: ‘Virker demotiveret og uengageret’

Afsløring: Græsk storklub køber Horsens-talent

Svensson med skadestatus: ‘Han bliver ikke klar’

Født i Danmark – nu henter storklub ham

AGF-boss joker: Han bliver sat af igen



LIVE

Superliga-LIVE: AGF bekræfter racistiske tilråb

Vild stemning venter: ‘Det er Brøndby-‘light’

Lyngby kæmpede sig til pokalsejr

Bekræfter forhandlinger med Superliga-klub

Brøndby-flop åbner op om fremtiden



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild detalje om FCK-transfer

Efter FCK-kritik: Speakman har ramt noget rigtigt

Barcelona med drømmescoringer i CL-sejr

Bekymret for Superligaen: ‘Det er stukket helt af’

– Alle taler om Valdemar Byskov

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

Langer ud efter AGF’er: ‘Sorry to say’

I svime over SL-stjerne: ‘I spil til landsholdet’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Hvor blev den angriber af, AGF?

Her kan du se Napoli mod Arsenal

Pres på? ‘Højlund kan blive meget bedre’

Liverpool – Atletico Madrid

Et forvirrende transfervindue i Silkeborg, men…

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Napoli – Arsenal

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern