• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Brøndby IF vil holde generalforsamling uden aktionærer

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Brøndby IF afholder generalforsamling den 2. april, men det bliver uden klubbens aktionærer i lokalet.

Af Ole Hoffskov

Brøndby IF afholder generalforsamling den 2. april, og det bliver en noget utraditionel én af slagsen.

Som en konsekvens af udbruddet af coronavirus tillader myndighederne ikke, at grupper på mere end ti mennesker forsamles, og derfor opfordrer Brøndby IF klubbens aktionærer til at blive væk den 2. april.

Læs også:Brøndby-spiller vil have ny aftale: Villig til at gå ned i løn

- Vi havde set frem til at mødes med vores aktionærer til den årlige generalforsamling, men det alvorlige udbrud af COVID-19, og myndighedernes påbud, gør, at vi opfordrer alle aktionærer til at blive hjemme, jvf. regeringens anbefalinger. Vi er klar over, at dette er en særdeles beklagelig situation. Vi tager disse forholdsregler af hensyn til vores aktionærers sikkerhed samt for at bidrage til at minimere yderligere spredning af COVID-19 virusset, siger næstformand Jesper Møller til brondby.com og tilføjer:

- Vi har drøftet, om vi skulle udskyde generalforsamlingen, men vi har konkluderet, at vi ikke ønsker at udskyde generalforsamlingen til et senere tidspunkt, hvor vi forventeligt kommer til at skulle afholde en lang række kampe på kort tid, og det er vores ønske, at vi på det tidspunkt skal bruge al fokus på at afvikle disse kampe bedst muligt.

Læs også:Jan Bech Andersen: Det er uvirkelige tider

Brøndby IF's aktionærer vil have mulighed for at brevstemme elektronisk frem til klokken 11.00 den 2. april.

Til generalforsamlingen vil næstformand Jesper Møller repræsentere bestyrelsen, og administrerende direktør Ole Palmå vil repræsentere direktionen. Generalforsamlingen vil blive transmitteret direkte på appen Brøndby Indefra. 

Læs også:Brøndby-bossens transfer-tanker: Markedet har trukket sig lidt

Læs også:Quiz: Sidste spillerunde i Superligaens grundspil

Læs også:Silkeborg sender også personale hjem: Spillerne fortsætter

Læs også:Brøndby melder ud: De fleste ansatte er sendt hjem

Superliga

Mere Superliga

Fokus