2017-03-20 11:07
Foto: Jens Panduro/GettyImages

Nyindkøbte Kevin Mensah kan endelig få lidt kamptræning i Brøndbytrøjen, når han mandag er med for klubbens reservehold, der spiller mod AaB.

Kevin Mensah har stadig sin debut i Brøndbytrøjen til gode. Den tidligere Esbjergspiller blev hentet til klubben i januar, men har døjet med en skade siden. Nu er han tilbage i træning og kan få sin første kamp, når klubbens reservehold spiller mod AaBs ditto mandag eftermiddag.

Den 25-årige hurtigløber har allerede deltaget i en del træningspas og taktiske oplæg, så han er trods alt er klar over holdets formation og spillestil. Han er dog klar over, at det er noget specielt, når han skal spille på et fyldt Brøndby Stadion på et tidspunkt. Det fortalte han til Tipsbladet.dk i sidste uge.

- Man kan altid være med til taktikmøder, men det er jo på fodboldbanen, man får de bedste dessiner. Der har jeg heldigvis kunnet være med i en stor del af det, men det er selvfølgelig noget andet, når der kommer tilskuere, og der kommer fuldt tempo på. Så kan ens holdkammerater og træner ikke stå og styre én hele tiden, så det er også en ting, der skal arbejdes på, og det tager tid, siger han til Tipsbladet.dk.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO