• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Tipsbladet.dk

Corona-krise: FC København truet af iskoldt badevand og transfermarked

Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Hvordan klarer den 14 Superliga-klubber den ufrivillige corona-pause? Tipsbladet.dk ser her nærmere på FCK's økonomi og udsigter på transfermarkedet.

Af Tipsbladet.dk

FC København var under et gevaldigt pres i tabellen, da fire point op til FCM i vinterpausen var blevet til 12 efter de første fire runder i februar og marts.

Nu kradser krisen, både i fodboldklubben og i de store, tilknyttede forretninger, der gør FCK til noget helt særligt i dansk fodbold.

Tipsbladet.dk ser nærmere på, hvordan FCK står rustet til de kommende måneder og år, hvor virussen og den økonomiske krise rammer Superligaen hårdt.

Stats
Spillerbudget før krisen: Omkring 160 millioner kroner
Placering: Nummer to, 50 point i 24 kampe
Afslutninger per kamp: 13,2 (6)
Boldbesiddelse: 59,7% (1)
Vundne luftdueller: 518 (3)
Topscorer: Dame N'Doye, 8 mål (Delt 10. plads)
Pieros Sotiriou blev i februar solgt til Astana efter at have scoret ni ligamål i sæsonen

Krisestemning: 4 af 6

Resultat af seneste årsregnskab: +75 millioner kroner

Likviditet i seneste årsregnskab: 37,9 millioner kroner
FC København er en del af Parken Sport&Entertainment, og likviditeten var isoleret set ikke så stor, når man tager selskabets størrelse i betragtning.

Men størrelsen betyder også, og det uden større sværdslag bør være muligt at låne penge, hvis det bliver nødvendigt. Ligesom andre klubber i Superligaen vil man også spændt holde øje med, om udenlandske klubber betaler de aftalte afdrag på spillere købt i FC København i de seneste transfervinduer.

I parentes er rangeringen i Superligaen.

Økonomisk situation
Badelandene i Lalandia-koncernen er berettigede til at få en del af tabene dækket af statslige hjælpepakker, men nedlukningen grundet coronavirussen kommer muligvis til at trække ud og kan umuligt undgå at ramme FC Københavns forretning.

Som konsekvens valgte Parken Sport&Entertainment (PSE) for nogle uger siden at ophæve de hidtidige udmeldinger i 2020-regnskabet, der bliver helt afhængig af, hvornår og hvordan badelandene åbner igen, og hvordan krisen rammer de mange erhvervslejemål omkring Parken.

Fodbolddelen af FC København bliver selvfølgelig også ramt, og en nedlukning af transfervinduet senere på året kan blive det mest alvorlige.

Hvordan påvirker nedlukningen klubben?
FC København kan meget vel være den Superliga-klub, der sætter det største millionbeløb til i krisen som del af PSE, men ligesom selskabet ikke fik lov til at gå konkurs, da finanskrisen bed for 11 år siden, er det fuldstændig urealistisk, at situationen kan bringe FCK's overlevelse i fare eller klubbens status som størst målt på økonomiske muskler i Superligaen. Bliver det nødvendigt, kan klubben enten låne i banken eller lave en kapitalindsprøjtning via en aktieudvidelse.

Udenlandske opkøbere, der havde kig på FCK i 2018 og 2019 for især fodbolddelens skyld, har næppe slettet alle dokumenter i sagsmapperne og glemt alt om en af de europæiske klubber, hvor man ved at købe fodboldklubben kan få et hold med mange UEFA-ranglistepoint til en pris, der er mere spiselig, end hvad det koster at købe sig ind i Premier League, Serie A og La Liga, hvor de fleste af de attraktive adresser i øvrigt allerede er afsat til milliardærer og olierige lande.

FC Københavns Superliga-spillere og trænere vil naturligvis gerne spille så snart, at forholdene er forsvarlige, men man kan ikke hævde, at nedlukningen afbrød en god og lovende FCK-stime, da FCM var i fuld færd med at løbe med DM.

Er man ekstremt kynisk, kunne man se en genstart som en ny chance for FCK til at stresse FCM, der var kommet fantastisk i gang med foråret. Med maksimalt 12 kampe tilbage i sæsonen og 12 point op til FCM skal der dog stadig en overraskelse af de større til, hvis FCK skal skabe spænding om mesterskabet.

Læs også:Arbejdernes Landsbank-direktør: Det er forkert at tage til Dubai

Klubbens næste transfervindue
Den økonomiske situation er bestemt alvorlig for FC København, selvom det er meget usandsynligt, fodboldholdet kan blive væsentligt svækket på kort sigt. Men transfermarkedet er en ubehagelig ubekendt for det forsvarende mesterhold. FCK har et rekordhøjt budget i denne sæson, og det har man, fordi man har solgt adskillige spillere i store handler de seneste år direkte til klubber i de største ligaer.

Det er meget usikkert, hvad der sker med transfermarkedet. Det bliver sandsynligvis først åbnet senere end normalt, muligvis først til august, men endnu vigtigere for FC København er det, om udenlandske klubber har penge og mod til at købe FCK-spillere eller ej.

Sportsligt er det nok fint ikke at årelade truppen igen som sidste sommer og i sommeren 2017, men københavnerne vil meget gerne af med folk, der ikke har slået til, og kan helt sikkert også bruge et salg af en profil på 50+ millioner kroner, så udlandet ikke glemmer, at det, efter FCK-ledelsens mening, er den rette pris for startere fra deres klub.

Hvor vi ud for næsten alle Superliga-klubber i denne gennemgang noterer, at der nok er lukket for nyindkøb, er det næppe tilfældet i FC København. Der kan være gode handler at gøre i Danmark og udlandet, og dem vil man sandsynligvis tage sig råd til, selvom man måske ikke betaler lige så mange millioner som i de seneste somre.

Bedste salgsemner

Mohamed Daramy
18 år
Kantspiller/offensiv midtbane
Danmark
37 kampe/4 mål
Gammel pris: 20-60
Ny pris: 15-50

Hvordan prissætter man en lovende 18-årig, der stadig ikke er en topspiller i Superligaen? Vores prisforslag vil uden tvivl vække stor irritation blandt andre klubbers fans, men københavnerne kan kræve helt andre priser for deres spillere, end andre Superliga-klubber kan. Transfermarkedet har intet med retfærdighed at gøre, og så hører det naturligvis også med til historien, at Daramy i perioder har vist meget lovende takter og er en spiller, både FC København og de danske ungdomslandshold regner med i de kommende sæsoner.

”Zeca”
31 år
Defensiv midtbane
Grækenland/Portugal
118 kampe/5 mål
Gammel pris: 20-35
Ny pris: 15-25

Det er næppe FC Københavns plan at sælge anføreren, men kommer der et fornuftigt tilbud, den portugisisk fødte landsholdsspiller for Grækenland gerne vil springe på, er det ikke svært at forestille sig, at FCK siger ja af hensyn til en meget loyal løjtnant. Midtbanespilleren har på rekordtid vist, at et dansk pas ikke på nogen måde er et must for at blive en altafgørende nøglespiller, som trænere og holdkammerater sætter stor pris på for sine evner og lederegenskaber.

Læs også:Avis: Mathias Zanka Jørgensen forlader Düsseldorf til sommer

Kalle Johnsson
30 år
Målmand
Sverige
27 kampe
Gammel pris: 20-35
Ny pris: 15-25

Måske var det i virkeligheden Sten Grytebust, der skulle stå her, men Johnsson har ligesom sine forgængere Robin Olsen og Jesse Joronen gjort det så godt i Europa, at han kan blive solgt for et betydeligt beløb, selvom han kun har været i klubben siden sommer, og at det kun er få målmænd, der bliver købt og solgt sammenlignet med alle andre positioner på en fodboldbane. Johnsson vil få fine anbefalinger med fra København, men det er usikkert, om der overhovedet er et marked for målmænd.

Nicolaj Thomsen
26 år
Central midtbane eller kantspiller
Danmark
75 kampe/4 mål
Gammel pris: 5-10
Ny pris: 2-6

Vi kan bestemt finde andre FCK-spillere, der kan sælges for flere penge, men Thomsen er med her som symbol på, at københavnerne har nogle spillere, de gerne vil sælge fra, hvis det viser sig at være muligt på et meget svært transfermarked. Thomsen har ikke specielt ret mange kampe i denne sæson, og han har kontraktudløb til sommer næste år, og det giver 100 procent mening for begge parter at sige farvel i år. FCK lyttede også til tilbud i januar, og under en enorm økonomisk krise vil man sikkert være villig til at slippe Thomsen billigt, selvom den tidligere AaB'er nok stadig ikke vil være inden for budget i ret mange andre danske klubber. Også uheldige Robert Mudrazija og Sotirios Papagiannopoulos, der ryger ind og ud af holdet, kunne være på tale, hvis FCK vælger at købe andre spillere på deres pladser.

Læs også:Avis: TV 2 sikrer sig Europa League-rettigheder

Læs også:Ny FCM-sponsor: Det har 0,0 procent med Brøndby at gøre

Læs også:Parken-formand: Vi er ramt i solar plexus

Læs også:Corona-krise: Meget ubehagelig situation for Esbjerg fB

Læs også:Corona-krise: OB er hårdt ramt på trods af rigmand i ryggen