• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Tipsbladet.dk

Corona-krise: Silkeborg i samme dårlige båd som FCK og OB

Foto: Getty Images

Hvordan klarer den 14 Superliga-klubber den ufrivillige corona-pause? Tipsbladet.dk ser her nærmere på Silkeborgs økonomi og udsigter på transfermarkedet.

Af Tipsbladet.dk

Silkeborg havde netop slået AGF og givet sig selv en overlevelseschance, da Superligaen lukkede ned sammen med resten af det danske samfund.

Hvordan står klubben rustet til de kommende måneder og år, hvor virussen og den økonomiske krise rammer Superligaen hårdt?

Tipsbladet.dk ser nærmere på Silkeborg IF.

Stats
Spillerbudget før krisen: Cirka 17 millioner kroner
Placering: Nummer 14, 15 point i 24 kampe
Afslutninger per kamp: 10,8 (12)
Boldbesiddelse: 50,9% (7)
Vundne luftdueller: 339 (12)
Topscorer: Nicolai Vallys og Jeppe Okkels 3 mål hver (41)
Ronnie Schwartz scorede 12 mål i efterårssæsonen men spiller nu for FC Midtjylland.

Krisestemning: 5 af 6

Resultat af seneste årsregnskab: +10,3 millioner kroner

Likviditet i seneste årsregnskab: 1,5 millioner kroner
Silkeborg IF fik et fint årsresultat for 2019, ikke mindst fordi Robert Skov blev solgt igen, denne gang fra FCK til Hoffenheim. Der er ikke mange kontanter, der ligger og passer sig selv på en bankkonto, men det betyder ikke så meget igen i en relativt stor koncern, som Silkeborg er del af - aktiviteterne i Papirfabrikken er betydeligt større end fodboldklubbens.

I parentes er rangeringen i Superligaen.

Økonomisk situation
Silkeborg IF er i en svær situation, da man er del af et moderselskab, der også ejer ejendommene under det fælles navn Papirfabrikken, der ligger smukt ved søerne i Silkeborg.

På kort sigt holder regeringens hjælpepakke hånden under hotellet, cafeerne, et fitnesscenter og en biograf, der ligger i bygningerne, men på sigt kan det naturligvis ikke undgås, at SIF også vil lide under den nedgang, der rammer restaurationsbranchen og hotellet, som SIF’s moderselskab også ejer.

Læs også:Corona-timeout: Sundhedsministeren skrev hyldestsang til hjerteklubben

Erhvervslivet i området støtter SIF, men man har ikke lige så velhavende individer helt så tæt på i dagligdagen som andre Superliga-klubber.

Hvordan påvirker nedlukningen klubben?
Nedlukningen gør nas, for SIF troede faktisk på overlevelsen, da man havde spillet sig inden for to point af Esbjerg.

En 13. plads giver en åben overlevelseskamp i den ene nedrykningspulje, 14. og sidstepladsen er en sikker dødsdom til sæsonen og dermed nedrykning. Silkeborg satser mindre økonomisk end snart sagt alle konkurrenter i dansk fodbold, så man står rimeligt til at klare den økonomiske nedtur selv.

Bliver nedlukningen langvarig, kan det dog ikke udelukkes, der skal nogle eksterne millioner til. Dem kan SIF i så fald også finde, det er svært at forestille sig, at SIF kommer i økonomisk livsfare, selvom situationen er alvorlig. Det nye stadion skal jo ikke stå tomt eller befolkes af deltidsspillere i fremtiden.

Klubbens næste transfervindue
SIF hentede Kees Luijckx i SønderjyskE og snuppede Júnior Brumado på leje i foråret som del af FCM’s køb af Ronnie Schwartz. Det er det, man i Silkeborg betragter som en satsning, og en årsag til, SIF nok skal klare den nuværende krise, samt at SIF kommer til at være ekstremt mådeholden i de kommende transfervinduer.

Læs også:Corona-krise: Pengestærk by giver AGF transfermuskler

Man har ikke ramt plet ret ofte de seneste år, så det giver bedst mening at bruge energien på klubbens egne spillere fra U17 og U19. Det er oplagt, SIF vil forsøge at sælge en spiller, hvis det er til at få penge i kassen fra større danske klubber eller udlandet, men Silkeborg står langt fra forrest i køen, når der skal sælges.

Og glem alt om, købere flokkes om Superligaens agterlaterne, det er SIF og klubbens samarbejdspartnere blandt agenterne, der skal ud at sælge spillere, ikke om endt.

Bedste salgsemner
Mads Emil Madsen
22 år
Central midtbane
Danmark
59 kampe/2 mål
Gammel pris: 5-15
Ny pris: 3-7

Nu hvor Ronnie Schwartz kører på arbejde 40 km længere vestpå, er Mads Emil Madsen SIF’s klart stærkeste spiller. Han er en habil central midtbanespiller, men stjernestatus har han ikke just, selvom SIF vil forsøge at blande Robert Skov ind i enhver samtale om salg af spillere uddannet fra klubbens ungdomsakademi.

Jeppe Okkels
20 år
Venstre kant
Danmark
88 kampe/10 mål
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4

Okkels er en af de bedre spillere fra ungdomsafdelingen de seneste år, men springet fra et bundhold til en anden klub vil være stort, markedet vil nok heller ikke være stort, selvom han spiller på U/21-landsholdet.

Læs også:Corona-krise: OB er hårdt ramt på trods af rigmand i ryggen

Læs også:Corona-krise: Stålkongen er Hobros es i økonomisk krise

Læs også:Mange AGF-fans støtter klubben: 80 procent donerer tilgodehavende